José Cura s latinskoamerickými rytmy

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK dnes ve Smetanově síni pražského Obecního domu uvede tvorbu spojenou s latinskoamerickou hudbou a tancem. Pod taktovkou svého rezidenčního umělce José Cury nabídne vedle slavného Ravelova Bolera také málo uváděná díla Astora Piazzolly, Alberta Ginastery, Carlose Guastavina a v české premiéře hudbu z filmu Noc Mayů. FOK věnuje část výtěžku Českému výboru pro UNICEF. Stejný koncert se koná ve čtvrtek.

José Cury (foto archiv)
José Cury (foto archiv)

Uznávaný tenorista José Cura přijede do Prahy podruhé v 82. sezoně Pražských symfoniků, tentokrát v roli dirigenta. Během večera představí tři skladatele ze své rodné Argentiny. Tím nejznámějším z nich je Piazzolla, který se proslavil jako průkopník takzvaného nového tanga a jehož Tangazo koncert otevře. Následovat budou Ginesterovy Tance z Estancie, výběr melodií ze stejnojmenného baletu, jenž popisuje jeden den ze života gaucha, argentinského kovboje. Třetím argentinským skladatelem bude Guastavino a jeho Dívky, první část ze Tří argentinských romancí.

Svým charakterem do programu latinskoamerických skladatelů zapadá Bolero Maurice Ravela. Závěr večera bude patřit mexickému skladateli Silvestre Revueltasovi a jeho hudbě z filmu Noc Mayů. Ve čtyřvěté skladbě se představí mexické rytmy i škála bicích, zahrnující etnické nástroje, nezvyklé pro evropskou orchestrální tradici. Vedle běžné bicí soustavy posluchači uslyší bonga, tom tomy, guiro, caracol, tumkul, sonajas nebo tumbadoru.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na