Juan Diego Flórez je v Česku, Rossiniho ale tentokrát zpívat nechce

Peruánský tenorista Juan Diego Flórez zahájí Mezinárodní hudební festival Český Krumlov. Na svém koncertu nabídne program, složený z děl Wolfganga Amadea Mozarta, francouzské romantické opery a Giuseppe Verdiho. Chybět nebudou písně a španělský hudebně-dramatický styl zarzuela. Jednu z největších operních hvězd současnosti doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením amerického dirigenta Christophera Franklina.

Juan Diego Flórez (foto © Juan Diego Flórez)
Juan Diego Flórez (foto © Juan Diego Flórez)

„Lidé ode mne asi očekávají něco z díla Rossiniho, ale on není součástí každého mého koncertu,“ řekl na dnešním setkání s novináři v Praze Flórez. Právě s mistrem italské opery je člen Vídeňské opery Flórez spojován celou svoji kariéru. Jeho operní debut se odehrál před dvaceti lety na Rossiniho operním festivalu v italském Pesaru, kde na poslední chvíli zaskočil za nemocného kolegu. Jeho vystoupení tehdy vyvolalo senzaci.

Sobotní představení v Pivovarské zahradě se odehraje krátce po čtvrtečním vystoupení v Paříži, kde také zpíval pod širým nebem, na Martově poli. „Venkovní vystoupení jsou dobrá v tom, že máte možnost oslovit více lidí než v operním domě. Záporem mohou být problémy s akustikou. Když ale zvukař dobře odvede svoji práci, je všechno v pořádku,“ uvedl Flórez.

Tisková konference Juana Diega Flóreze - Praha 15.7.2016 (foto Eva Šafránková)
Tisková konference Juana Diega Flóreze – Praha 15.7.2016 (foto Eva Šafránková)

Pěvec, který vystupoval na všech předních operních scénách světa, nedávno v jednom z rozhovorů naznačil, že by publikum v Českém Krumlově mohl překvapit hrou na kytaru. „Nemohu to vyloučit,“ nechal dnes tuto otázku otevřenou.

Tisková konference Juana Diega Flóreze - Praha 15.7.2016 (foto Eva Šafránková)
Tisková konference Juana Diega Flóreze – Praha 15.7.2016 (foto Eva Šafránková)

Juan Diego Flórez v roce 2011 založil ve své rodné zemi sociální projekt Sinfonia por el Peru, inspirovaný venezuelským programem El Sistema, který podporuje orchestry a sbory, s cílem pomoci dětem žijícím v těžkých podmínkách. Jeho práce pro nadaci byla v lednu 2014 oceněna ziskem Křišťálové ceny Světového ekonomického fóra. „Fakt, že hudba může pomáhat v boji s chudobou, je úžasná věc,“ podotkl umělec, který v roce 2008 v milánské La Scale nevědomky porušil desetiletí platný zákaz a na přání publika zazpíval první přídavek v tomto divadle od roku 1933.

Juan Diego Flórez se narodil v roce 1973 v Limě. Jako dítě zpíval a hrál folk a pop. V sedmnácti letech zahájil studium na Peruánské hudební konzervatoři a o tři roky později získal stipendium na studium zpěvu na Curtisově hudebním institutu ve Filadelfii.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat