Juan Diego Flórez je v Česku, Rossiniho ale tentokrát zpívat nechce

Peruánský tenorista Juan Diego Flórez zahájí Mezinárodní hudební festival Český Krumlov. Na svém koncertu nabídne program, složený z děl Wolfganga Amadea Mozarta, francouzské romantické opery a Giuseppe Verdiho. Chybět nebudou písně a španělský hudebně-dramatický styl zarzuela. Jednu z největších operních hvězd současnosti doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením amerického dirigenta Christophera Franklina.

Juan Diego Flórez (foto © Juan Diego Flórez)
Juan Diego Flórez (foto © Juan Diego Flórez)

“Lidé ode mne asi očekávají něco z díla Rossiniho, ale on není součástí každého mého koncertu,” řekl na dnešním setkání s novináři v Praze Flórez. Právě s mistrem italské opery je člen Vídeňské opery Flórez spojován celou svoji kariéru. Jeho operní debut se odehrál před dvaceti lety na Rossiniho operním festivalu v italském Pesaru, kde na poslední chvíli zaskočil za nemocného kolegu. Jeho vystoupení tehdy vyvolalo senzaci.

Sobotní představení v Pivovarské zahradě se odehraje krátce po čtvrtečním vystoupení v Paříži, kde také zpíval pod širým nebem, na Martově poli. “Venkovní vystoupení jsou dobrá v tom, že máte možnost oslovit více lidí než v operním domě. Záporem mohou být problémy s akustikou. Když ale zvukař dobře odvede svoji práci, je všechno v pořádku,” uvedl Flórez.

Tisková konference Juana Diega Flóreze - Praha 15.7.2016 (foto Eva Šafránková)
Tisková konference Juana Diega Flóreze – Praha 15.7.2016 (foto Eva Šafránková)

Pěvec, který vystupoval na všech předních operních scénách světa, nedávno v jednom z rozhovorů naznačil, že by publikum v Českém Krumlově mohl překvapit hrou na kytaru. “Nemohu to vyloučit,” nechal dnes tuto otázku otevřenou.

Tisková konference Juana Diega Flóreze - Praha 15.7.2016 (foto Eva Šafránková)
Tisková konference Juana Diega Flóreze – Praha 15.7.2016 (foto Eva Šafránková)

Juan Diego Flórez v roce 2011 založil ve své rodné zemi sociální projekt Sinfonia por el Peru, inspirovaný venezuelským programem El Sistema, který podporuje orchestry a sbory, s cílem pomoci dětem žijícím v těžkých podmínkách. Jeho práce pro nadaci byla v lednu 2014 oceněna ziskem Křišťálové ceny Světového ekonomického fóra. “Fakt, že hudba může pomáhat v boji s chudobou, je úžasná věc,” podotkl umělec, který v roce 2008 v milánské La Scale nevědomky porušil desetiletí platný zákaz a na přání publika zazpíval první přídavek v tomto divadle od roku 1933.

Juan Diego Flórez se narodil v roce 1973 v Limě. Jako dítě zpíval a hrál folk a pop. V sedmnácti letech zahájil studium na Peruánské hudební konzervatoři a o tři roky později získal stipendium na studium zpěvu na Curtisově hudebním institutu ve Filadelfii.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na