Juan Diego Flórez ještě letos znovu v Praze

Jeden v současné době z nejžádanějších tenoristů světových operních domů Juan Diego Flórez rozšířil své evropské turné o Prahu. Po Římě, Vídni a Salcburku tak navštíví začátkem prosince s mixem známých i méně známých písní a árií italských, francouzských a španělských mistrů. Jak upřesnila pořadatelská agentura, Flórezův recitál se v Praze uskuteční ve čtvrtek 6. prosince ve Dvořákova síni Rudolfina.

Rodák z peruánské Limy se svého prvního velkého uměleckého úspěchu, který byl zároveň i jeho profesionálním debutem, dočkal jako třiadvacetiletý na Rossiniho operním festivalu v Pesaru roku 1996. Jeho vystoupení v úloze Corradina v Rossiniho opeře Matilde de Shabran způsobilo senzaci, jež pro Juana Diega znamenala počátek strmého vzestupu. Už tehdy měl lehce působící tvárný hlas schopný obsáhnout mimořádně široký výrazový rejstřík. Jeho bezchybná technika, již si bez problému udržuje i v těch nejzáludnějších výškách, mu vysloužily přídomek „nový král vysokých cé.“ Při premiéře Donizettiho Dcery pluku v milánské La Scale 20. 2. 2007 se Flórez přičinil o narušení čtyřiasedmdesátileté leté tradice této scény, kde se zásadně nepřidává, a po ohlušujících ovacích zaplněného hlediště zopakoval árii „Ah! mes amis“ s jejími devíti vysokými cé. Dnes má kalendář plný do roku 2017. Mezi operními scénami, kde vystoupí, figurují milánská La Scala, newyorská Metropolitní opera, londýnská Covent Garden či Vídeňská státní opera, nezapomíná ani na „svůj“ Rossiniho festival v Pesaru.

Pražské Rudolfinum Juan Diego Flórez doslova zvedl ze židlí a přinutil k nevídaným ovacím předloni při Pražském jaru, loni zkraje roku byla z jeho recitálu podobně nadšená i Bratislava.
Juan Diego Flórez (tenor)
Vincenzo Scalera (klavír)
6. prosince 2012 Dvořákova síň Rudolfina Praha

předběžný program:
Bononcini : Per la gloria d’adorarvi
Ciampi : Tre giorni son che Nina
Piccini : En butte aux fureurs de l’orage
Rossini: L’esule / La promessa / Tiranna spagnola
Meyerbeer: Il crociato in Egitto – Popoli dell’Egitto
= přestávka –
Gounod: Romeo e Giulietta – L’amour
Lalo: Le Roi D’Ys – Vainemant ma bien aimee
Offenbach: La belle Helene – Au mont Ida
Padilla: Princesita
La Calle: Amapola
y Vert: El ultimo romantico – Bella enamorada
Donizetti: Rita – El ultimo romantico

Mohlo by vás zajímat


Napsat komentář