Jubilejní 60. ročník Zlaté Prahy uvede dokumentární snímky o českých hudebnících i portrét Václava Kuneše

Nová scéna Národního divadla a její přilehlé okolí bude od středy 20. do soboty 23. září 2023 hostit jubilejní Mezinárodní televizní festival Zlatá Praha. Televizní diváci i festivaloví návštěvníci se mohou těšit na řadu hvězdných jmen a jejich vystoupení, na nejnovější televizní snímky o hudbě, tanci a divadle, ale i rozmanitý doprovodný program. Diváky čeká promítání premiérových dokumentů, videotéka čítající 88 snímků, Zlatý den Zlaté Prahy a mnoho dalšího.

Osmdesát tři soutěžních a pět nesoutěžních snímků z osmnácti zemí světa bude letos možné sledovat nejen osobně ve videotéce na Nové scéně ND, ale poprvé také na festivalovém webu, a to prostřednictvím registrace na webu ve dnech konání festivalu. Zlatá Praha tak vstupuje letošním rokem do digitálního prostoru. Diváci a návštěvníci si v každém případě musí z nabídky pečlivě vybrat, protože všechny snímky není v lidských silách zhlédnout – celková délka čítá 115 hodin. Několik přímých přenosů odvysílá ČT art a vybrané diskuze a akce budou přenášet i sociální sítě.

Pilíře a novinky
Jak potvrzuje generální ředitel České televize Petr Dvořák, Zlatá Praha se během uplynulých šesti dekád z původní přehlídky televizní tvorby stala nejen prestižní událostí, jež nabízí to nejlepší ze světové televizní hudební, divadelní a taneční produkce, ale také unikátním místem pro setkávání špičkových umělců ze všech koutů světa a jedinečným prostorem pro čerpání inspirace. Ředitel MTF Zlatá Praha a výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl k letošnímu jubileu připomněl:

Předávání cen na Nové scéně ND (archiv festivalu Zlatá Praha)
Předávání cen na Nové scéně ND (archiv festivalu Zlatá Praha)

„Letošek je rokem velkých výročí. České televize – 70 let. ČT art – 10 let. A důvod k oslavám má i Mezinárodní televizní festival Zlatá Praha. Jeho historie kopíruje vývoj, kterým si naše společnost prošla. Bylo to těsně po roce 1989 a pánové, kteří po rozdělení Československa stáli v čele tehdy nově se rodící České televize, přemýšleli, co s festivalem s velkou tradicí udělat. A vymysleli geniální věc. Přehlídku žánrově široce rozkročenou zúžili na specifické televizní žánry hudbu a tanec. Vytvořili z festivalu jedinečnou a ve světě respektovanou akci, která v tomto zaměření nikde neexistuje.“ Můžeme připomenout, že před rokem 1989 byl záběr festivalu široký a patřila do něj i sekce dramatických pořadů. Především po roce 1992 našla Zlatá Praha svůj aktuální směr, zaměření výhradně na hudební a hudebně dramatické pořady, zahrnující také balet a tanec ve všech jeho podobách.

Festival Zlatá Praha stojí stále na čtyřech pilířích. Jedním z nich je bohatá videotéka, druhým soutěž a její vítězové, třetím je možnost zhlédnout premiéry filmových dokumentům, a nakonec je to také oborové setkání profesionálů, kteří se budou po celou dobu festivalu scházet na Nové scéně ND. Novinkou bude vyhlášení vítězů soutěže přenesené již do druhého dne festivalu, tedy na čtvrtek. Přesunutí mělo praktické důvody a poslouží také jako symbolické vodítko pro diváky a podnět k diskuzi.

Choreograf Václav Kuneš (foto Petr Čepela)
Choreograf Václav Kuneš (foto Petr Čepela)

Zahájení a nové dokumenty
Slavnostní zahájení, které se uskuteční ve středu 20. září, bude ve znamení premiér dvou dokumentů, obou v režii Jana Mudry. První je o tvůrci slavícím letos sedmdesáté narozeniny a půlstoletí působení se souborem Hradišťan. O umělci, jenž dokonale poznal a pochopil lidovou hudbu a nechal se jí ve své tvorbě inspirovat. Nese název Jiří Pavlica a jeho světy. Druhým je snímek Dasha – několik podob věnovaný nositelce jednoho z nejzajímavějších hlasů naší hudební scény, vynikající muzikálové zpěvačce a herečce a držitelce Ceny Thálie za roli Máří Magdalény. Ta také letošní jubilejní ročník festivalu uzavře slavnostním koncertem za doprovodu Filharmonie Hradec Králové a kapely Pájky Pájk pod taktovkou Martina Kumžáka, který bude přenášet živě ČT art v sobotu 23. 9. od 20:15.

Návštěvníci se mohou také těšit například na časosběrný dokument Rok s Národním divadlem. Ten mapuje krásný, ale náročný rok, který mohli děti, rodiče i pedagogové ZUŠ Říčany prožít díky úžasné spolupráci s Národním divadlem. Zúčastnili se totiž projektu Partnerská škola, do něhož Národní divadlo každoročně vybírá jednu školní instituci, s níž bude spolupracovat. V projektu, který běží už sedmým rokem, se letos navíc poprvé angažovaly vedle souboru Činohry i Balet a Opera ND.

Milovníci tance by si neměli nechat ujít medailon Václav Kuneš o tanečníkovi, choreografovi a řediteli souboru 420PEOPLE, který měl před časem premiéru v rámci Festivalu tanečních filmů. Režisérkou dokumentu je Slobodanka Radun, které se podařilo Václava Kuneše přesvědčit, aby mohla v dokumentu zachytit i jeho dceru, která jinak žije v Japonsku, nebo aby bylo možné natáčet na úplně první zkoušce k pilotnímu projektu 42+PEOPLE, kterým byl Václavův duet s Helenou Arenbergerovou.

Jiří Pavlica (foto archiv Zlaté Prahy)
Jiří Pavlica (foto archiv Zlaté Prahy)

V uplynulých dvou letech vznikal dokument o houslovém virtuosovi Josefu Špačkovi: Josef Špaček – devět sezón. Podařilo se ho zastihnout nejen v pražském Rudolfinu a na Smetanově Litomyšli, ale i při jeho koncertním turné ve Spojených státech amerických nebo v Berlíně, kde koncertoval v sídle Berlínské filharmonie se světoznámým dirigentem Manfredem Honeckem s Deutsches Symphonie-Orchester Berlin.

Nejzajímavější události, které se chystají pro příští rok v rámci oslav 200. výročí narození Bedřicha Smetany představí kreativní ředitel projektu Smetana 200 a ředitel Institutu Bohuslava Martinů Aleš Březina, a to během čtvrtečního odpoledne, pořad bude moderovat Marek Šulc, koordinátor projektu. Smetana200 je otevřeným konceptem akcí všeho druhu s cílem připomenout výročí 200 let od narození Bedřicha Smetany v roce 2024. Projekt podněcuje a koordinuje spolupráci pořadatelů napříč kulturní sférou, od prestižních hudebních událostí až po podporu zájmových aktivit a edukačních programů a jeho posláním je oslava české kultury a hudebnosti. Jak řekl Marek Šulc, projekt chce představit Bedřicha Smetanu jako živou osobnost, mimo jiné jako velkého milovníka tance. Prostor věnovaný programu Smetana 200 slouží nejen pro informování široké veřejnosti, ale také ke kontaktování zahraničních producentů, kterých se na festivalu sjede celá řada.

Ze snímku Rok s Národním divadlem (foto archiv festivalu Zlatá Praha)
Ze snímku Rok s Národním divadlem (foto archiv festivalu Zlatá Praha)

Ocenění filmům i osobnostem
Ve čtvrtek 21. září od 20 hodin proběhne Slavnostní předávání cen 60. ročníku Zlaté v přímém přenosu na ČT art od 20:45. Na festivalu bude uděleno sedm ocenění: hlavní Grand Prix Golden Prague,tři České křišťály v kategoriích Dokumenty o hudbě, tanci a divadle, Záznamy inscenačního umění a Záznamy hudebních koncertů, Zvláštní uznání za mimořádný umělecký přínos, Cena České televize a ocenění Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97.

O vítězi v soutěži bude rozhodovat mezinárodní pětičlenná porota. Jejím předsedou je německý režisér a producent Reiner E. Moritz, který navštívil zatím všechny ročníky festivalu včetně prvního v roce 1964. Členem je i bývalý generální ředitel České televize, producent, scenárista a vysokoškolský pedagog Ivo Mathé. Poprvé v historii festivalu bude mít veřejnost se osobně setkat s porotci a s vítězi hlavních cen v Zasedací místnosti Nové scény ND, v pátek 22. 9. mezi 9:30 a 11:00. Bude možné je sledovat i online.

Speciální cenu za mimořádný umělecký přínos na Zlaté Praze udělí již poněkolikáté Evropská vysílací unie (EBU) a Hudební a mediální centrum IMZ. Letos ocení skladatele Mikaela Karlssona a režiséra, choreografa a scénografa Alexandera Ekmana.

Z dokumentu o Hansi van Manenovi (foto archiv Zlaté Prahy)
Z dokumentu o Hansi van Manenovi (foto archiv Zlaté Prahy)

Speciální projekce
Jako každý rok, i letos bude jedno festivalové odpoledne patřit speciálním filmovým projekcím, kterých se osobně zúčastní jejich hlavní tvůrci a/nebo protagonisté v závěrečné diskuzi po každém promítání. Pro diváky se tak otevírá jedinečná možnost umělce nejen osobně potkat, ale také si s nimi popovídat. Speciální projekce se konají v Provozní budově B, všechny v pátek 22. září.

První v pořadí bude od 15:00 hodin dokument Hans van Manen – v hudbě a pohybu. Portrét Hanse van Manena, jednoho z největších světových choreografů, který má v devadesáti letech na svém kontě neuvěřitelných 150 baletů. Ve snímku režiséra Reinera E. Moritze mluví van Manen, dlouholetý rezidenční choreograf nizozemských souborů HET Nationale i Nederlands Dans Theater, o své inspiraci, múzách, o způsobu, jakým tanec pojímá a jak své myšlenky předává dál. Nový dokument představí na Zlaté Praze jeho autor a předseda poroty jubilejního ročníku osobně.

Tentýž den bude od 16:30 hodin odvysílán unikátní záznam koncertu špičkového souboru B-Side-Band s losangeleskou pěveckou hvězdou a držitelkou Grammy Judith Hill v rámci 15. ročníku festivalu Groove Brno 2022. Mezi hosty večera se objevili mj. i Tereza Černochová či Vojtěch Dyk.

Natáčení dokumentu Radim Vizváry – Tichu rozumím (foto archiv České televize)
Natáčení dokumentu Radim Vizváry – Tichu rozumím (foto archiv České televize)

Od 18:00 bude následovat projekce dokumentu České televize Radim Vizváry – Tichu rozumím. Dokumentární film vznikal v průběhu jedné celé divadelní sezóny a zachycuje také Vizváryho osobní cestu k pantomimě. Radim Vizváry je umělec, který se snaží s maximální dokonalostí ovládnout své „řemeslo“, ale zároveň je plný pochybností a úvah. Režisérkou dokumentu je Petra Všelichová.

A od 19:30 bude odvysílán díl z úspěšného cyklu s názvem Ikony Kamila Střihavky, do něhož si rocker zve zajímavé hosty, kteří zastupují různé hudební žánry. V každém díle uvádí Kamil Střihavka jednu hudební osobnost, se kterou ho pojí přátelství a společné hudební zážitky. Na Zlaté Praze tentokrát uvidíme předpremiéru dílu se zpěvákem Michalem Prokopem a diváci se budou moci setkat s ním i s Kamilem Střihavkou osobně. Sérii režíruje Miloslav Levek.

Tančírna Zlaté Prahy (foto Viktor Šorma)
Tančírna Zlaté Prahy (foto Viktor Šorma)

Doprovodné programy
Tradičně nebude chybět ani doprovodný program v rámci kterého lze navštívit komentované prohlídky Rudolfina, Obecního domu a historické budovy Národního divadla, které jsou ale již plně obsazené.

V pátek 22. září se v půl sedmé večer otevřou dveře Tančírny ve stylu Latino party na Novotného lávce, kde bude parket sloužit tanci až do dvou hodin ráno. Střídat se budou půlhodinové workshopy a tančírny. V celovečerní kompilaci hudebně-tanečních bloků se představí například několikanásobný mistr ČR v salse Jan Dvořák, účastník a někdejší vítěz StarDance Dominik Vodička, tanečníci, lektoři a organizátoři mezinárodních eventů Bachaty Mauritius & Elvira a další. Hudební doprovod zajistí například mladý virtuos, mezinárodní talent a vítěz mezinárodní televizní show Virtuosos V4+ Martin Šulc (akordeon).

Celodenní program Zlatého dne se v sobotu 23. září ponese v duchu tance, hudby a také úspěšné televizní taneční soutěže StarDance. Návštěvníci se mohou těšit na hudební, taneční a umělecká vystoupení, ZUŠ, konzervatoře i profesionální soubory. Zlatým dnem provede známá moderátorka, taktéž účastnice StarDance, Daniela Písařovicová, která spolu s tanečníkem Janem Tománkem uvede řadu známých osobností a tanečníků spojených s oblíbenými televizními pořady. Zlatým hřebem celodenního programu bude vystoupení Hot Sisters, dívčí hudebně-taneční představení, kombinující swing s moderními prvky zasahujícími do elektroswingu. Od 14:00 do 18:00 proběhne autogramiáda s hvězdami současné řady StarDance.

Zlatý den Zlaté Prahy (foto archiv festivalu)
Zlatý den Zlaté Prahy (foto archiv festivalu)

Příznivci televizních pořadů se mohou bezplatně registrovat na všechny filmové večery, navštívit videotéku v prostorách foyer Nové scény Národního divadla a letos úplně poprvé i sledovat festivalové snímky online po předchozí registraci. Celý program a veškeré informace jsou k dispozici na webových stránkách Zlaté Prahy.

60. ročník Zlatá Praha 2023 v číslech

  • 83 soutěžních a 5 nesoutěžních snímků
  • Nejdelší soutěžní film: Straka zlodějka je nejdelším soutěžním filmem se stopáží 190 minut
  • Nejkratší soutěžní film: OPERAce OPERA čítající 11 minut
  • Délka soutěžních filmů: 6 906 minut
  • Průměrná délka soutěžních filmů: 83 minut
  • Počet televizních a filmových produkcí, které přihlásily filmy: 45
  • Země, ze které bylo přihlášeno nejvíce filmů: Česká republika – 18
  • Celkový počet zemí, které film přihlásily: 18
  • Počet filmů z České republiky: 18
  • Počet filmů z České televize: 14

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments