Jubilejní Dvořákova Praha začíná příští týden; představí prestižní orchestry, nadějné talenty i světové hvězdy

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Koncertní sezónu tradičně otvírá mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha, na němž nesmrtelnému skladateli vzdává hold elita naší i světové hudební scény. Den před výročím narození Antonína Dvořáka, 7. září, rozezní Rudolfinum famózní oratorium Stabat Mater, v němž své síly spojí hvězdný kvartet sólistů, který tvoří lotyšská sopranistka Kristine Opolais, slovenská mezzosopranistka Jana Kurucová, polský tenorista Piotr Beczala a německý basista René Pape. Doprovodí je náš přední orchestr PKF – Prague Philharmonia, který povede jeho šéfdirigent Emmanuel Villaume, a vynikající Český filharmonický sbor Brno. „Jsem velmi rád, že naši monumentální Dvořák Collection zahájí právě hluboce duchovní Dvořákovo Stabat Mater. Dlouho jsme tento komplex oratorií obcházeli uctivým obloukem, ale o to větší událostí bude, a to i díky skutečně mimořádnému uměleckému obsazení se sólisty známými z Metropolitní opery i dalších prestižních operních domů,“ říká umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec.

Úvodní koncert letošní Dvořákovy Prahy bude přenášet ČT Art i TV Arte, v dolní části pražského Václavského náměstí pak bude koncert promítán na velkoplošnou obrazovku. Tam také od 17.30 bude na pódiu probíhat Dvořákovský „warm-up“ s některými festivalovými umělci, například Ivanem Klánským, Pavlem Steidlem, Petrem Nekorancem, Pavlem Svobodou, Martinou Bačovou či Hanou Baborákovou, z nichž někteří rozezní i své nástroje. Programem bude provázet Jiří Václavek. Další vybrané koncerty bude také zaznamenávat stanice Vltava Českého rozhlasu.

Zahajovací koncert tak předznamenává letošní hlavní programovou linii, kterou jsou Dvořákovy kantáty a oratoria, tedy hudba spojující sílu mnohačetného lidského hlasu se zvukem velkého orchestru a sólistů. Vedle úvodního koncertu bude k vrcholům patřit i dvojí uvedení slavného Requiem s Českou filharmonií pod taktovkou Jakuba Hrůši, s Pražským filharmonickým sborem pod vedením Lukáše Vasilka a hvězdným kvartetem sólistů: Ailyn Pérez, Christianne Stotijn, Michaelem Spyresem a Janem Martiníkem. Tento výjimečný koncert zaznamená a vydá prestižní vydavatelství DECCA. Dalším z vrcholů festivalu i Dvořák Collection bude Te Deum s Adamem Plachetkou, Simonou Šaturovou, Pražským filharmonickým sborem a Vídeňskými symfoniky vedenými Tomášem Netopilem. V programu Dvořákovy Prahy nechybí ani další Dvořákova proslulá díla. Uslyšíme Českou filharmonii s Petrem Altrichterem a violoncellistou Jeanem-Guihenem Queyrasem ve slavném Violoncellovém koncertu h moll a soubor Musica Florea Marka Štryncla při Novosvětské v netradiční úpravě na dobové nástroje.

Komorní řada nese letos rukopis neúnavného organizátora, světoznámého hornisty a dirigenta Radka Baboráka, který bude i v čele Festivalového orchestru Dvořákovy Prahy při jeho premiéře. Mimořádné těleso je složeno z hráčů předních evropských orchestrů, sólistů a pedagogů. Členové orchestru se zároveň představí během celé komorní řady v mnoha sestavách a kombinacích. V jejich podání zazní i řada českých premiér. Zde i v dalším programu dostávají prostor čeští umělci, kteří si vybudovali úspěšnou kariéru v zahraničí. Takovými jsou operní pěvec Adam Plachetka či dirigent Tomáš Netopil, který se letos na Dvořákově Praze představí hned třikrát, mimo jiné na festivalové ouvertuře v cyklu Po stopách Antonína Dvořáka v jeho rodné Kroměříži.

Do programu Dvořákovy Prahy neodmyslitelně patří i jména světových orchestrů. Vedle Vídeňských symfoniků a Essenských filharmoniků s Tomášem Netopilem se mohou posluchači těšit na London Philharmonic Orchestra s šéfdirigentem Vladimirem Jurowským, Gustav Mahler Jugendorchester pod vedením charizmatického Ingo Metzmachera a s vynikajícím francouzským klavíristou Jean-Yvesem Thibaudetem. Své pevné místo má i Česká filharmonie. Festivalový recitál bude patřit klavíristovi a pedagogovi Ivanovi Klánskému, na Dni D oslní mladí čeští umělci stojící na začátku úspěšné mezinárodní kariéry: varhaník Pavel Svoboda, houslistka Olga Šroubková, hornistka Kateřina Javůrková a tenorista Petr Nekoranec.

Program nabízí i oblíbené Setkání po potlesku s některými hudebníky. Návštěvníci koncertů budou tak moc sami položit otázky Vladimiru Jurowskému, Radku Baborákovi, Tomáši Illemu a všem hudebníkům Dne D. Před dopoledním matiné proběhne rovněž diskuse s dirigentem souboru Musica Florea Markem Štrynclem.

Festival připomene i dvě smutné události posledních měsíců. Nastávající Dvořákova Praha je prvním ročníkem, který se uskuteční bez skladatelova vnuka Antonína Dvořáka III. Pořadatelé uctí jeho památku koncertem Requiem 14. září. Rovněž nebude chybět vzpomínka na dirigenta Jiřího Bělohlávka, který je velkou ztrátou pro celý hudební svět, a jeho památce je věnován koncert České filharmonie 20. září.
Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha by se nemohl úspěšně rozvíjet bez dlouhodobé podpory mecenáše kultury pana Karla Komárka a investiční skupiny KKCG. „Setkání s umělci, dirigenty a sólisty, kteří ve svém vystoupení na festivalu interpretují díla Antonína Dvořáka, a jejich spontánní reakce po úspěšných koncertech mě utvrzují o jeho neskutečném vlivu na další generace svých následovníků po celém světě. Skladatel, jemuž je festival Dvořákova Praha zasvěcen, byl jedním z největších Čechů a dodnes je významným ambasadorem české kultury. A já jsem hrdý na to, že již deset let Dvořákovu Prahu podporujeme,“ říká Karel Komárek.

Hlavním festivalovým centrem je tradičně Rudolfinum, koncerty komorní řady probíhají kromě Dvořákovy síně také v Anežském klášteře. Vstupenky na všechny festivalové koncerty je možné zakoupit on-line na www.dvorakovapraha.cz, v předprodejních sítích Colosseum a Ticketpro a od 7. do 23. září také v informačním centru Dvořákovy Prahy v Rudolfinu. Pořadatelé nabízejí vedle odměn za věrnost také slevy pro studenty, učitele a seniory, členství v Klubu mladých a další výhody.

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat