Kam až může kultura zajít, aby přežila?
„Vstupujeme tím do zcela neprobádaných vod ve sponzorování kultury,“ uvedl při zveřejnění návrhu Daniel Morgenroth, ředitel Divadla Gerharta Hauptmanna Zhořelec-Žitava. Zdůraznil přitom, že ve světě sportu je podobný postup zcela běžný, sportovní arény nesou často názvy velkých sponzorů. „V Německu přijde každý rok do divadla více lidí než na fotbalové stadiony,“ dodal Morgenroth. Potenciální zájemce upozornil, že divadlo se dvěma scénami na východě Saska navštíví ročně 150 000 lidí a tištěnou i internetovou reklamou jich v celém regionu osloví až půl milionu.
Konkrétní částku, za kterou by byl ochoten vymazat z názvu divadla jméno německého prozaika a dramatika z přelomu 19. a 20. století Hauptmanna, ředitel neuvedl. Jméno sponzora se mělo na jednu divadelní sezonu objevit nejen na fasádě budov ve Zhořelci a Žitavě, ale také na webové stránce, plakátech, na sociálních sítích a upomínkových předmětech. Změnilo by se také logo divadla, z něhož nyní na diváky pomrkává bobr odkazující na jedno z nejznámějších Hauptmannových dramat: Bobří kožich (Der Biberpelz).
„Proč by se muselo divadlo jmenovat po Gerhartovi Hauptmannovi? Proč by se nemohlo jmenovat Divadlo Coca Coly, Divadlo Red Bullu nebo Divadlo Rheinmetallu?“ uvedl při zveřejnění nápadu Morgenroth. Jedinou podmínkou bylo, že jméno by nesmělo být v rozporu „s dobrým vkusem“. Ředitel také zdůraznil, že nejde o žádnou uměleckou akci, ale o vážně míněnou nabídku a „revoluční myšlenku v kulturním marketingu“, která by mohla být úspěšným modelem pro financování mnoha divadel po celém Německu.
Návrh vyvolal značnou diskuzi v kulturní obci, ale především na sociálních sítích. Objevily se i petice proti záměru na přejmenování divadla. Řada politiků, včetně zhořeleckého starosty Octaviana Ursua, vyjádřila přesvědčení, že jde spíše o jakési „volání o pomoc“ než vážně míněnou nabídku. Morgenroth přitom už v září tvrdil, že má několik zájemců.
Nyní je ale všechno jinak. Podle ředitele divadlo nakonec dostalo dvě nabídky v řádu desítek tisíc eur (stovek tisíc korun), taková částka je ale na hony vzdálená finančním potřebám kulturní instituce. „Přes soukromé sponzory tedy cesta nevede. Potřebujeme více prostředků z veřejných zdrojů,“ řekl.
Financování kultury bude tématem i pro novou saskou vládu, kterou se pokouší po zářijových volbách sestavit premiér Michael Kretschmer. Podle regionálního deníku Sächsische Zeitung by mohlo brzy dojít na to, o čem se na východě Saska hovoří už desítky let: k dalšímu slučování divadel či jejich úplnému rušení. Podle Morgenrotha hrozí řadě divadel v Sasku – včetně scén ve Zhořelci a Žitavě – v příštím roce insolvence.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]