Kamenice nad Lipou chce letos připomenout skladatele Nováka

Kamenice nad Lipou na Pelhřimovsku plánuje na letošek program ke 150. výročí narození skladatele Vítězslava Nováka, který z města pochází. Akce, na nichž bude s Kamenicí spolupracovat Ústav pro propagaci díla a odkazu Vítězslava Nováka, by měly přijít zhruba na milion korun, řekl místostarosta Ivan Pfaur, který stojí i v čele ústavu pro propagaci.
Vítězslav Novák (zdroj commons.wikimedia.org)

První připomínkou výročí budou koncerty konané 7. dubna v Praze, přímo v Kamenici nad Lipou se po čase uskuteční Novákovské dny. “Přesné náklady zatím spočítané nemáme. Ještě diskutujeme s ministerstvem kultury o možnosti získání dotace na některé části. Bude to složitější, uplatnit se dají jen akce, které nejsou periodické,” řekl Pfaur.

V květnu se bude v Kamenici nad Lipou konat 11. ročník soutěže pro mladé klavíristy. Účastní se jí pravidelně několik desítek mladých hudebníků, kteří svůj um představují mezinárodní porotě. Vítězové soutěže z minulých let budou Novákovu hudbu prezentovat 7. dubna při odpoledním koncertu v kostele v pražské Korunní ulici. Jeden z vítězů, maďarský klavírista László Váradi, bude účinkovat i při koncertu, který bude ve stejný den večer v budově Senátu. Vystoupí i Komorní filharmonie Pardubice a mezzosopranistka Eva Garajová.

Přímo v Kamenici nad Lipou se budou letos po čase konat Novákovské dny, což je setkání muzikologů, umělců a hudebních pedagogů. Na programu bude i koncert či výstava připomínající skladatelův život. Podle Pfaura ji doplní exponáty zapůjčené Novákovým vnukem Josefem Follprachtem.

Novákovské dny se konají nepravidelně od roku 1985. Letos budou počtrnácté. V Kamenici nad Lipou byly naposledy v roce 2009. Třináctý ročník se konal v roce 2012.

Součástí oslav bude také výstava z Novákovy pozůstalosti, která bude ve Valdštejnském paláci od 15. října do 3. ledna příštího roku. Její součástí bude korespondence, fotografie i drobné předměty dokumentující Novákův vztah k hlavnímu městu i k rodné Kamenici. “Předpokládám, že výstava zaujme nejen muzikology, ale i širší veřejnost. Praha je v tomto směru přeci jenom přístupnější,” řekl Pfaur. Podrobnosti k připomínce Novákova narození je možné najít na webu města.

Hudební skladatel, pedagog a klavírista Vítězslav Novák se narodil 5. prosince 1870 v Kamenici nad Lipou a zemřel 18. července 1949 ve Skutči. Stylově se řadí k novoromantikům. Studoval na pražské konzervatoři, kterou absolvoval roku 1893 orchestrální ouverturou Korzár jako jeden z prvních žáků Antonína Dvořáka. K vrcholům jeho tvorby patří komorní a orchestrální díla z 30. a 40. let minulého století.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat