Kamenice nad Lipou chce letos připomenout skladatele Nováka

Kamenice nad Lipou na Pelhřimovsku plánuje na letošek program ke 150. výročí narození skladatele Vítězslava Nováka, který z města pochází. Akce, na nichž bude s Kamenicí spolupracovat Ústav pro propagaci díla a odkazu Vítězslava Nováka, by měly přijít zhruba na milion korun, řekl místostarosta Ivan Pfaur, který stojí i v čele ústavu pro propagaci.
Vítězslav Novák (zdroj commons.wikimedia.org)

První připomínkou výročí budou koncerty konané 7. dubna v Praze, přímo v Kamenici nad Lipou se po čase uskuteční Novákovské dny. “Přesné náklady zatím spočítané nemáme. Ještě diskutujeme s ministerstvem kultury o možnosti získání dotace na některé části. Bude to složitější, uplatnit se dají jen akce, které nejsou periodické,” řekl Pfaur.

V květnu se bude v Kamenici nad Lipou konat 11. ročník soutěže pro mladé klavíristy. Účastní se jí pravidelně několik desítek mladých hudebníků, kteří svůj um představují mezinárodní porotě. Vítězové soutěže z minulých let budou Novákovu hudbu prezentovat 7. dubna při odpoledním koncertu v kostele v pražské Korunní ulici. Jeden z vítězů, maďarský klavírista László Váradi, bude účinkovat i při koncertu, který bude ve stejný den večer v budově Senátu. Vystoupí i Komorní filharmonie Pardubice a mezzosopranistka Eva Garajová.

Přímo v Kamenici nad Lipou se budou letos po čase konat Novákovské dny, což je setkání muzikologů, umělců a hudebních pedagogů. Na programu bude i koncert či výstava připomínající skladatelův život. Podle Pfaura ji doplní exponáty zapůjčené Novákovým vnukem Josefem Follprachtem.

Novákovské dny se konají nepravidelně od roku 1985. Letos budou počtrnácté. V Kamenici nad Lipou byly naposledy v roce 2009. Třináctý ročník se konal v roce 2012.

Součástí oslav bude také výstava z Novákovy pozůstalosti, která bude ve Valdštejnském paláci od 15. října do 3. ledna příštího roku. Její součástí bude korespondence, fotografie i drobné předměty dokumentující Novákův vztah k hlavnímu městu i k rodné Kamenici. “Předpokládám, že výstava zaujme nejen muzikology, ale i širší veřejnost. Praha je v tomto směru přeci jenom přístupnější,” řekl Pfaur. Podrobnosti k připomínce Novákova narození je možné najít na webu města.

Hudební skladatel, pedagog a klavírista Vítězslav Novák se narodil 5. prosince 1870 v Kamenici nad Lipou a zemřel 18. července 1949 ve Skutči. Stylově se řadí k novoromantikům. Studoval na pražské konzervatoři, kterou absolvoval roku 1893 orchestrální ouverturou Korzár jako jeden z prvních žáků Antonína Dvořáka. K vrcholům jeho tvorby patří komorní a orchestrální díla z 30. a 40. let minulého století.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na