Kanadský klavírista Jan Lisiecki zavítá poprvé do Ostravy

Špičkový kanadský klavírista a jeden z nejmladších klavírních virtuosů současnosti Jan Lisiecki zavítá poprvé do Ostravy. V rámci cyklu klavírních recitálů Janáčkovy filharmonie Ostrava (Cyklus R) odehraje již v pondělí 22. ledna od 19:00 hodin, v sále Vesmíru, preludia, jež vznikla napříč staletími. Návštěvníci koncertu si budou moci v dočasném působišti JFO vychutnat například skladby Frédérica Chopina, Sergeje Rachmaninova či Johanna Sebastiana Bacha. Teprve osmadvacetiletý Lisiecki, oceňovaný pro svou technickou vyspělost a vyzrálý umělecký projev, doplňuje výběr špičkových klavírních virtuosů, které letošní dramaturgie Cyklu R nabízí. Na koncert zbývají v prodeji poslední volná místa.
Jan Lisiecki (Christoph Köstlin)
Jan Lisiecki (Christoph Köstlin)

Jan Lisiecki disponuje dle hudebních kritiků natolik pokročilou technikou a schopností interpretace, že dalece přesahuje samotný jeho věk. Během své dosavadní působivé kariéry koncertoval na největších světových pódiích. Ročně odehraje přes sto koncertů a úzce spolupracuje s mnoha světovými orchestry a dirigenty. „Je to jeden z nejlepších klavírních virtuosů své generace. Proto jsem rád, že můžeme našim posluchačům jeho umění v Ostravě představit,“ říká ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava Jan Žemla a dodává, „vyjednávání o jeho účasti probíhala více než pět let, a proto považuji téměř za unikátní, že se nám hvězdu takového formátu podařilo domluvit a provede zde svůj program zaměřený na formu klavírního preludia“.

Jan Lisiecki se narodil v Kanadě a jeho kariéra zaznamenala významný vzestup již v jeho patnácti letech, kdy dostal od Deutsche Grammophon nabídku exkluzivní nahrávací smlouvy. Od té doby natočil již devět alb, která získala mnoho prestižních ocenění. Jako osmnáctiletý navíc obdržel cenu Leonarda Bernsteina či cenu Young Artist Award časopisu Gramophone, a stal se tak nejmladším držitelem v historii udělování těchto cen.

Koncertní cyklus R, který je v nabídce Janáčkovy filharmonie Ostrava již sedmým rokem, vznikl právě za účelem přivést do Ostravy jedinečné a špičkové sólisty, kteří v současnosti koncertují se svými výběry skladeb po celém světě. „Každoročně se při tvorbě programu následující sezóny snažíme zprostředkovat posluchačům exkluzivní zážitek. Troufám si tvrdit, že je tomu tak u všech našich koncertů. Věřím, že každý z nich má jinou přidanou hodnotu, ať už ve formě exkluzivního výběru skladeb nebo angažmá špičkového zajímavého sólisty či dirigenta. V tomto případě si dovolím tvrdit, že zazní právě exkluzivní výběr skladeb v podání špičkového sólového hráče“ doplňuje Jan Žemla.

Cyklus klavírních recitálů zatím v jubilejní sedmdesáté koncertní sezóně JFO nabídl klavírní recitál Olgy Kern, či nadějného mladého českého pianisty Matyáše Nováka. Kromě nejbližšího koncertu Jana Lisieckého pak dramaturgie cyklu R slibuje ještě český debut teprve šestnáctileté pianistky a vítězky prestižní soutěže Grand Piano Competition Alexandry Dovgan (22. dubna 2024).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments