Karlovarská pěvecká soutěž: podle poroty mnoho krásných hlasů

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Devadesát účastníků z patnácti zemí, třicet hlavních cen a přes třicet dalších zvláštních cen, to je základní statistika 52. ročníku Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka, která se v uplynulém týdnu uskutečnila v Karlových Varech. Páteční večerní koncert laureátů v Městském divadle za doprovodu Karlovarského symfonického orchestru je tradičně úplně poslední položkou programu.
Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka 2017 (foto Pavel Horník)

„Shodli jsme se všichni, že tento ročník byl bohatý na krásné, vzácné hlasy, na pěkné barvy,“ řekl Opeře Plus předseda poroty Peter Dvorský. Absolutním vítězem se stal Sviatoslav Vynnyk, dvaadvacetiletý barytonista z Ukrajiny, držitel první ceny v kategorii Junior. „Získal nejen ocenění od poroty, ale i Cenu publika. Úžasná shoda,“ konstatoval Dvorský. Zároveň upozornil, že vítězem je ten, kdo získá nejvíc bodů ve druhém kole a ve finále. „Některý z porotců může mít jiný názor na to, kdo je nejlepší, ale sčítáním bodů vyšlo toto jméno. Zpíval dobře a přesvědčivě, jsme spokojeni. Věřím, že dokáže i na koncertě vítězů, že mu cena patří,“ řekl.

Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka 2017 – Sviatoslav Vynnyk – Karlovy Vary 9. 11. 2017 (foto Pavel Horník)

Mezi ženami byly nejlepší Češka Zuzana Zámečníková v juniorské kategorii a Sonia Warzyńska z Polska v kategorii operní. V kategorii mužů v opeře zvítězil Lee Woongyi z Jižní Koreje. V písních vyhrál Dávid Harant ze Slovenska. Jedním z nejúspěšnějších tuzemských pěvců byl v celé soutěži Vojtěch Šembera, který si odváží asi sedm různých cen, včetně možnosti natáčení se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu.

Soutěž soustředila podle Petra Dvorského mnoho krásných hlasů. „Slečna Zámečníková se mi líbila od začátku, i ve druhém kole. I Sonia Warzyńska… Obě umí šetrně a krásně pracovat s hlasem, zpívají s úžasnou dynamikou a procítěně a absolutně dodržují notový zápis – zpívají nádherně fráze, nikde si nic nezkracují,“ řekl předseda poroty a dodal: „Tak, jak zazpívala slečna Zámečníková Mařenku, jsem snad ještě zpívat neslyšel, odvažuji se ji přirovnat k nejlepším Mařenkám, k takovým, jakou byla Gabriela Beňačková.“

„Árii Germonta z Verdiho Traviaty zpívám už dlouho, od dob na hudebním učilišti, při různých příležitostech, nejen na koncertech. Zpívat v Karlových Varech pro mě nebylo úplnou premiérou, ale na tak velké a významné akci, jakou je zdejší soutěž, ano. A dnes jsem tuto árii poprvé zpíval s orchestrem,“ řekl Opeře Plus Sviatoslav Vynnyk. Doufá, že vítězství mu pomůže nabrat síly k dalším krokům a že mu leckde pootevře dveře. „Jsem ve čtvrtém ročníku na konzervatoři ve Lvově, ještě mě čekají dva roky magisterského studia – a chci být operním pěvcem,“ prohlásil.

Má teď pozvání do lvovské opery, aby tam ztvárnil právě roli Germonta, poprvé zřejmě někdy na konci zimy. Ale je to zatím jen smlouva na jednu roli, ne na angažmá. „Uvidíme…! Řekl bych, že s Verdiho hudbou se můj hlas pojí moc dobře. Na roli Germonta se mi líbí – a pro můj hlas je dobrá – kantiléna a vyšší poloha,“ uvedl Vynnyk. V operním studiu ještě aktuálně pracuje na árii hraběte Almavivy z Mozartovy Figarovy svatby. Do soutěže musel mít připraveno i něco od Antonína Dvořáka, nakonec zpíval árii z Belliniho Puritánů. Česká hudba se mu však líbí – například Hospodin jest můj pastýřBiblických písní, jak poznamenal. Určitě si hodlá některé věci do repertoáru přidat. „Chci vyzkoušet všechno krásné,“ řekl.

Mezi zvláštními cenami je nastudování role a účinkování v Národním divadle i na dalších scénách v České republice. Těchto příležitostí se dostane například Arturu Mateuszovi Garbasovi, Sonie Warzyńské, Kirillu Matveeovi, Anně Thun, Jevgeniji Kuzněcovové a Elišce Zajícové. Zuzana Zámečníková získala Cenu Jarmily Novotné, Tamara Morozová Cenu Nadace Bohuslava Martinů, Eliška ZajícováCenu za barvu hlasu. V hlasování diváků vedle Vynnyka uspěl také Rus Kirill Matveev, který ve finále zazpíval Nessun dorma z Pucciniho Turandot.

Pokud má srovnávat, za mimořádně krásný ročník soutěže považuje Peter Dvorský rok 2015. Tehdy soutěžil Boris Prýgl, připomněl. Na soutěži byla podle předsedy poroty před dvěma roky řada zpěváků, kteří měli laťku opravdu vysoko – a splnili ji. A také bylo přihlášeno víc soutěžících v písňové kategorii; letos jich bylo jen jedenáct, ale jsou ročníky, kdy se v ní utká i dvojnásobený počet mladých pěvců. „Písňová literatura je ale vzácná a nesmírně náročná, a ne každý ji interpretuje,“ připustil Dvorský. Rok 2015 byl podle něj mimořádný, ale určitě by v poznámkách, které doma schovává, našel i další velké okamžiky z dřívějších let. V porotě usedá už patnáct let.

Soutěž pořádá obecně prospěšná společnost Mezinárodní pěvecké centrum Antonína Dvořáka v Karlových Varech. „Sponzoři jsou, střídají se, za veškerou podporu jsme vděčni, ale nemáme hlavního, kapitálního, který by garantoval změnu režimu organizace,“ konstatoval dlouholetý ředitel soutěže Alois Ježek. Byly by přitom potřeba prostředky i na to, aby se Dvořákova soutěž nově a lépe prezentovala, včetně sociálních sítí, jako současná a světová, jako soutěž pro mladé umělce.

Začínala kdysi jako klání studentů, dnes už je to jinak – nadále jde o mladé talenty, ale mnozí přijíždějí už jako začínající profesionálové. „Vždy se zde najdou zpěváci, a bude tomu tak i v případě letošní soutěže, kteří dobydou operní jeviště a pódia. Některým budou stačit dva tři roky, aby se plně ukázali!“ prohlásil Peter Dvorský. Ale učit se je podle jeho slov potřeba stále. „Když vezmu svou zkušenost – zpíval jsem na pódiích dost dlouho – vždy jsem se ještě měl co učit… Diplom v ruce není vše. Ve zpěvu to tak není,“ poznamenal.
***

Dokument:
LISTINA VÍTĚZŮ
52. MEZINÁRODNÍ PĚVECKÁ SOUTĚŽ ANTONÍNA DVOŘÁKA KARLOVY VARY 2017

OPERNÍ NADĚJE ŽENY
1. cena 5.000 Kč – Cena Magdalény Blahušiakové
Cenu získává JANA MARGOVÁ (SVK)
2. cena 3.000 Kč – Cena Reginy Szymikové
Cenu získává HANA KUŽELOVÁ (CZE)
3. cena 1.500 Kč – Cena Dr. Václava Němce a Doc. Lidmily Němcové
Cenu získávají ANNA POKORNÁ (CZE) a DOMINIKA MAJDANOVÁ (SVK)
Čestné uznání LENKA ŠŤASTNÁ (CZK)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments