Karol Petróczi 80: Komorní koncert k poctě mistra

Státní filharmonie Košice zve na komorní koncert Karol Petróczi 80. Záměrem večera je oslava jubilea významné slovenské umělecké osobnosti, interpreta a pedagoga, zakládajícího člena a dlouholetého koncertního mistra ŠFK Karola Petrócziho. Vystoupí někteří z jeho nejúspěšnějších studentů a jejich hosté. Program je pestrou hudební přehlídkou různých období a žánrů. Komorní koncert se uskuteční 4. dubna 2024 v 19:00 hodin v Domě umění. Události bude předcházet předkoncertní setkání v 18:00 hodin s oslavencem a lektorem dramaturgie Petrem Katinou.
Karol Petróczi (foto Jaroslav Ľaš)
Karol Petróczi (foto Jaroslav Ľaš)

“Od prvního dne, kdy začala činnost filharmonie, jsem zde strávil celé dny, týdny, sezóny, roky a desetiletí. (…) Jsem nesmírně vděčný vedení filharmonie, že mi umožňuje podívat se na zkoušku, setkat se s bývalými i novými kolegy. V orchestru hrají i moji studenti. Takže každé ráno mám motivaci. Se sluncem vyjde i vidina, že nasednu do autobusu a pojedu do Domu umění,” svěřil se Karol Petróczi.

Na koncertě Státní filharmonie Košice pod názvem Karol Petróczi 80 se představí houslisté Anton Čonka, Igor Karško, Terézia Popaďáková, Ján Timčák, Terézia Šofranková, houslisté a violoncellisté Jana Karšková a Maroš Potokár, violoncellistka Taťána Čisáriková a klavíristka Janette Katinová Šingerová. Účinkující z řad svých studentů oslovil sám Karol Petróczi. Program sestavili Igor Karško a Maroš Potokár spolu s účinkujícími. Každé číslo, které zazní z pódia, bude osobním darem interpreta oslavenci. Návštěvníci se mohou těšit na díla skladatelů George Enescu, Pabla de Sarasate, Henryka Wieniawského, Eugena Suchoně, Ernesta Blocha, Wolfganga Amadea Mozarta a Petera Heidricha. Karol Petróczi s dojetím říká: “Na koncert se velmi těším a jsem nesmírně vděčný vedení filharmonie za tento nápad.”

Jedním z pokračovatelů Petrócziho hudebního odkazu v Košicích je i dirigent a koncertní mistr ŠFK Maroš Potokár: “Karol Petróczi je pro mě jednou z nejvýraznějších uměleckých osobností Košic. Po celá desetiletí své bohaté umělecké činnosti byl pro mě vždy symbolem neúnavné snahy o co nejvyšší možnou uměleckou úroveň. Je pro mě čest, že jsem i já mohl být jeho studentem, později kolegou, a že mám možnost dnes v mnoha směrech pokračovat v jeho životním díle a aktivně se podílet na uměleckém dění v našem městě.”

V letech 1967–1969 byl Karol Petróczi (*1944 Lučenec) koncertním mistrem Košického rozhlasového orchestru, poté byl 42 let prvním koncertním mistrem Státní filharmonie Košice (1969–2011). Působil také v Cairo Symphony Orchestra (Egypt), Camerata Helvetica a Orquesta Sinfónica del Principado de Asturias (Španělsko). Jako sólista a komorní hráč absolvoval řadu koncertů v Evropě i mimo ni. Jeho výrazné pedagogické úspěchy ho řadí mezi špičkové profesory houslové hry na Slovensku, několik jeho žáků zastává přední místa v evropských orchestrech. Věnoval se sborovému dirigování v Košickém pěveckém sboru učitelů, univerzitním pěveckém sboru Collegium Technicum či ve Sboru svaté Cecílie. Významná je i jeho dramaturgická spolupráce na nahrávkách ŠFK. V roce 1998 získal Cenu města Košice a v dubnu 2024 mu bude udělena Cena Košického samosprávného kraje.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


1 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments