Kauza japonského Beethovena pokračuje

Skladatel, který měl přezdívku „japonský Beethoven” dnes potvrdil, že v posledních letech se mu částečně vrátil sluch. K tomuto přiznání dospěl týden poté, co kolem něj propukl skandál, když vyšlo najevo, že používal najatého skladatele, aby za něj psal symfonie a další hudbu. Informovala o tom agentura Reuters.Skladatel vážné hudby Mamoru Samuragochi získal nálepku génia, když pokračoval v komponování, přestože přišel o sluch. Ve skutečnosti si ale najal univerzitního profesora Takašiho Niigakiho, aby skládal pod jeho jménem.

Tato spolupráce trvala osmnáct let a všechno vyšlo najevo, až když si údajně Samuragochiho skladbu vybral jako doprovod japonský krasobruslař Daisuke Takahaši a Niigaki médiím prozradil, že hudba je ve skutečnosti jeho. Zároveň prohlásil, že podle něj Samuragochi není ani hluchý.

Pravda je, že jsem před časem znovu začal trochu slyšet,” uvedl podvodný skladatel v prohlášení, které zveřejnil japonský tisk. Zlepšení podle něj nastalo zhruba před třemi lety a nyní je za jistých podmínek schopen rozumět i lidskému rozhovoru.

Padesátiletý Samuragochi se už minulý týden fanouškům omluvil, že za skládání „své hudby” platil Niigakimu. To, že ve skutečnosti slyší, ale tehdy nepotvrdil. „Nedokázal jsem prozradit celou pravdu, protože jsem se bál,” prohlásil nyní. Brzy prý předstoupí před veřejnost, aby se jí omluvil. Nabídl také, aby stav jeho sluchu prověřili odborníci.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]