Kdo bude vybírat nového ředitele divadla v Plzni? Složení komise je již známo

Plzeň se připravuje na výběr nového ředitele Divadla J. K. Tyla, ustanovila proto speciální třináctičlennou komisi. Zasednou v ní nejen odborníci spjatí s českou divadelní scénou, ale také mimo jiné zástupci úřadů a veřejné správy. Zájemci o post v čele pětisouborového divadla, jež ročně odehraje přes 600 představení, se mohou hlásit do 30. srpna. Informovala o tom dnes primátora Eva Herinková, která komisi jmenovala a je také jedním z jejích členů.  „Komise, která by měla radě doporučit nejlepšího kandidáta, zasedne 16. září. Poté by o jeho jmenování měla na svém nejbližším zasedání rozhodnout Rada města Plzně,“ uvedla. Dočasným ředitelem plzeňského divadla, jež mělo loni 210.000 diváků, je od 1. srpna Ilja Racek. Rada města Plzně ho jmenovala poté, co se bývalý dlouholetý ředitel divadla Jan Burian stal novým ředitelem Národního divadla v Praze. Dvaašedesátiletý Racek před několika týdny uvedl, že se chce do konkurzu na stálého ředitele přihlásit. Herinková zatím nekomentovala, kolik přihlášek už město obdrželo, ani od koho.

Odbornou část výběrové komise budou tvořit Peter Gábor, současný šéf činohry Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, dále umělecký šéf Divadla Aréna v Ostravě a zároveň člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Ivan Krejčí, divadelní a operní kritička Radmila Hrdinová, Jiří Štilec, akademik v oboru hudebního managementu působící na Akademii múzických umění v Praze, operní pěvec Miroslav Dvorský a současný ředitel společnosti Plzeň 2015 Jiří Sulženko.

Komisi doplní zástupci úřadů a veřejné správy, mj. primátor Plzně Martin Baxa nebo zastupitel Ludvík Rösch. Ministerstvo kultury bude reprezentovat vedoucí odboru umění, literatury a knihoven Milan Němeček, svého zástupce bude mít také Plzeňský kraj.

Pověřený šéf by měl s největší pravděpodobností vést plzeňské divadlo do září 2014, než se ho ujme nový ředitel vzešlý z řádného výběrového řízení.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

0 0 vote
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments