Kdo mi to loupe perníček? Jeníček a Mařenka ve Vídeňské státní opeře

Vídeňská státní opera nabízí divadelní představení pro děti každého věku. Zdařilá premiéra pohádkové opery Engelberta Humperdincka Hänsel und Gretel ve Vídeňské státní opeře se záskokem. Adriana Eröda, který měl vystoupit v roli otce, na poslední chvíli nahradil Clemens Unterreiner. Navíc už během zkoušek vystřídala Ileana Tonca onemocnělou Chen Reiss v úloze Gretel. Humperdinckova opera se vrátila na scénu Vídeňské státní opery po jednasedmdesáti letech. Inscenaci bude 27. prosince v 9:05 hodin vysílat televizní stanice ORF 2.

Z ohlasů v zahraničním tisku

Vídeňská operní pohádka
Opět jednou se nějaký režisér (Adrian Noble) odvážil vyprávět pohádku v dekoracích jako z obrázkové knížky. A Christian Thielemann s filharmonickým orchestrem ji ilustrují nádhernými barvami. Jasnými, poetickými, démonickými, magickými, jak kdy. Co hudebníci tohoto večera vyčarovali za omamné zvuky, se může přiřadit k hvězdným hodinám mladších dějin Státní opery. A navzdory několika přeobsazením se k tomu krásně zpívalo. Po boku rezolutní Janiny Baechle ztělesnil otce – na poslední chvíli namísto onemocnělého Adriana Eröda – Clemens UnterreinerIleana Tonca jako Gretel nahradila Chen Reiss, která ochořela už během zkoušek. A Daniela Sindram převzala už před několika měsíci roli Hänsela namísto Elisabeth Kulmann, která si chce od opery odpočinout. Výsledek premiéry byl přesto po hudební i scénické stránce harmonický jako u nejlépe sehraného ansámblu. Duety sourozenců zněly vroucně a barevně byly pěkně odstíněné – skutečný protiklad k pohádkové, křiklavě zkarikované Ježibabě Michaely Schuster. Annika Gerhards rozdávala ve snových scénách sladké vokální cukroví. Dětský sbor zněl výtečně. A vždy zůstal prostor pro svádivý filharmonický zvuk… Jásot pro všechny, ovace pro Thielemanna.

(Die Presse – 20. 11. 2015 – Wilhelm Sinkovicz)

Engelbert Humperdinck: Hänsel und Gretel - Wiener Staatsoper Vídeň 2015 (foto Wiener Staatsoper)
Engelbert Humperdinck: Hänsel und Gretel – Wiener Staatsoper Vídeň 2015 (foto Wiener Staatsoper)

***

Hänsel und Gretel: zvukový luxus pro mladé i staré
Kdykoli se ve Vídeňské státní opeře objeví Christian Thielemann, znamená to zisk. Hänsel a Gretel Engelberta Humperdincka se pod jeho taktovkou proměnila v orchestrálně výjimečnou událost. Zvuk je umírněný, ale vyvážený, nikde nezanedbává motivické detaily. Thielemann pečuje o plynulé linie naplněné žárem, celkový zvuk je přepychový, provedení elegantní.

Romantická hýřivost vždy zachovává míru nutné průzračnosti, aby báječná hudba vyzněla rozmanitě. Režie Adriana Nobleho nabízí stylizovaným, v barvách proměnlivým prostředím lesa (pracuje i s filmovými prvky) představení pro velké i malé děti. Příběh vypráví bez velké snahy o výklad, režie postav je konvenční, přesto přesná a zábavná. Cenné jsou kantabilní okamžiky Clemense Unterreinera (který narychlo zaskočil za Adriana Eröda v roli košťatáře Petera), roli zvládá bezvadně. Janina Baechle (Gertrud) zpívá poněkud v napětí. Ucelený výkon podaly Daniela Sindram (Hänsel) i Ileana Tonca (Gretel), která předvedla několik krásných vokálních okamžiků. Michaela Schuster (Ježibaba) je adekvátně k roli řízná a jízlivá, solidní je projev Anniky Gerhards (Sandmännchen/Uspavač a Taumännchen/Denice). Potlesk pro všechny, největší ovšem sklidil dirigent díla, jehož světovou premiéru roku 1893 ve Výmaru řídil Richard Strauss.

(Der Standard – 20. 11. 2015 – Ljubiša Tosić)

Engelbert Humperdinck: Hänsel und Gretel - Wiener Staatsoper Vídeň 2015 (foto Wiener Staatsoper)
Engelbert Humperdinck: Hänsel und Gretel – Wiener Staatsoper Vídeň 2015 (foto Wiener Staatsoper)

***

Hudebně neobyčejná premiéra
Christian Thielemann
 jakožto berlínská dirigentská hvězda, hudební ředitel Bayreuthského festivalu, Státní kapely Drážďany a Velikonočního festivalu v Salcburku, zkrátka ‚nejmocnější světový hudebník‘, si přál uvést s Vídeňskými filharmoniky pozdně romantickou, Wagnerem a lidovými písněmi inspirovanou pohádkovou operu Engelberta Humperdincka. „Mám tu operu rád a její hudba je úžasná,“ prohlásil nejlepší wagnerovský dirigent naší doby.

Naturalistická inscenace anglického shakespearovského specialisty Adriana Nobleho, kterou Thielemann nazval „noblesní“, je mnohem méně působivá než wagnerovské zvukové erupce v orchestřišti. Rámec pro pohádku bratří Grimmů s perníkovou chaloupkou a zlou ježibabou tvoří viktoriánská rodina o vánočním večeru. Bavorská wagnerovská hrdinka Michaela Schuster opatřila ježibabu mocným hlasem a nebezpečným půvabem.

(OE24 – 20. 11. 2015 – E. Hirschmann-Altzinger)

Engelbert Humperdinck: Hänsel und Gretel - Wiener Staatsoper Vídeň 2015 (foto Wiener Staatsoper)
Engelbert Humperdinck: Hänsel und Gretel – Wiener Staatsoper Vídeň 2015 (foto Wiener Staatsoper)


Engelbert Humperdinck:
Hänsel und Gretel
Christian Thielemann
Režie: Adrian Noble
Scéna: Anthony Ward
Světla: Jean Kalman
Choreografie: Denni Sayers
Video: Andrzej Goulding
Orchester und Chor Wiener Staatsoper
Premiéra 19. listopadu 2015 Wiener Staatsoper Vídeň

Peter Besenbinder – Clemens Unterreiner
Gertrud – Janina Baechle
Hänsel – Daniela Sindram
Gretel – Ileana Tonca
Knusperhexe – Michaela Schuster
Sandmännche / Taumännchen – Annika Gerhards

www.wiener-staatsoper.at

Připravila a přeložila Vlasta Reittererová

Hodnocení

Vaše hodnocení - Humperdinck: Hänsel und Gretel (Wiener Staatsoper)

[yasr_visitor_votes postid="192610" size="small"]

Mohlo by vás zajímat