Kdo vyrobí nové varhany pro svatovítskou katedrálu?

Do konce roku by měl být známý výrobce nových varhan pro katedrálu svatého Víta. Na účtu národní sbírky je téměř 14,5 milionu korun. “Nadační fond Svatovítské varhany tedy připravuje zadávací dokumentaci, aby mohl přikročit k výběru výrobce varhan a mohla tak začít práce na jejich stavbě,” upřesnil Aleš Pištora, mluvčí pražského arcibiskupství, které fond zřídilo. Nový nástroj by měl být v pražské katedrále nejpozději 28. září 2019.

Katedrála sv. Víta (foto archiv)
Katedrála sv. Víta (foto archiv)

Nové varhany by měly ukončit dostavbu katedrály, která v současnosti patří církvi i státu zároveň. Iniciátoři projektu zahájili loni v dubnu národní sbírku. Původně chtěli mít nový nástroj v katedrále v roce 2018, v roce stého výročí vzniku samostatného československého státu, vzhledem k náročnosti výroby i celého projektu se ale termín posunul.

Dosavadní Mölzerovy romantické varhany na Wohlmutově kruchtě nad chórovou kaplí jsou zvukově dostačující pouze pro starou část.

Katedrála sv. Víta - Mölzerovy varhany (foto archiv)
Katedrála sv. Víta – Mölzerovy varhany (foto archiv)

Od dostavby katedrály proto byly učiněny již tři pokusy postavit nový nástroj, který by zvukově zaplnil prostor celé dostavěné katedrály. Pro tento účel byl vystavěn velký novogotický kůr nad hlavním vchodem s rozetou.

Podle Pištory fond pro varhany dostává nabídky téměř z celého světa. “Různí se dle stylu nástroje, výrazových uměleckých prostředků i kreativity. Odborná komise vybrala užší skupinu varhanářských firem, které budou osloveny, aby připravily konkrétní návrhy. Existuje již definitivní požadovaná podoba nástroje,” uvedl. Nabídky se očekávají do konce září. Komise bude posuzovat uměleckou, technickou, ale i ekonomickou stránku věci.

Důležitou roli bude hrát i možnost dodání varhan do požadovaného termínu, tím nejzazším je 28. září 2019. Důležitým kritériem bude též kvalita nástrojů, které již firmy vyrobily. Definitivní výběr zhotovitele, který nové varhany svatovítské katedrály postaví na klíč, bude znám do konce letošního roku, říká mluvčí.

Katedrála sv. Víta (foto archiv)
Katedrála sv. Víta (foto archiv)

Nadační fond svatovítské varhany byl založen z iniciativy pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duky. Loni v dubnu držitelé klíčů od Korunní komory ve svatovítské katedrále společně projekt nových varhan představili. Přestože přispět může kdokoli, převážnou váhu financování ponese církev a velké firmy, protože se jedná o částku v řádu desítek milionů korun, říkají organizátoři sbírky. Katedrální varhany budou originálním uměleckým dílem, stavěným na míru prostoru svatovítské katedrály se složitým členěním i náročnou akustikou.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]