Když bolševici zrušili Vánoce. Studenti brněnské JAMU nastudovali dvě soudobé opery

Dvě soudobé opery Mistrová a Malý princ dnes zazněly v podání studentů hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Divadle na Orlí v Brně. Inscenaci jako svůj absolventský projekt připravili režisérka Kristýna Kopřivová a dirigent Joel Hána.

Operu s názvem Mistrová aneb Když bolševici zrušili Vánoce zkomponoval Petr Hala na námět fejetonu Jaroslava Haška. Studenti ji uvedli společně s operní prvotinou Miroslava Háby z roku 1979 Malý princ podle oblíbené Exupéryho předlohy.

„V prvním díle jde o satirický komentář společnosti, v níž hrdinové něco neustále skrývají. V krátké opeře Mistrová totiž postavy schovávají to důležité za maskou satiry a komiky, zatímco Malý princ při své cestě to nejdůležitější odkrývá,“ uvedla Kopřivová k dramaturgii večera.

Obě literární předlohy podle ní vycházejí ze zkušenosti se světovou válkou. Autor hudby a libreta Malého prince Miroslav Hába v roce 1979 přejal známý příběh Antoina de Saint-Exupéryho. Podle inscenátorů bylo dílo po svém prvním uvedení koncem sedmdesátých let minulého století z politických důvodů staženo z repertoáru a nyní se po bezmála čtyřiceti letech vrací na jeviště.

Reprízy jsou plánovány na čtyři dny od úterý 29. listopadu do pátku 2. prosince vždy v 19:00.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat