Klasická hudba uklidňuje psy více než audioknihy

Separační úzkost je problém, který řeší mnoho majitelů psů. Podle zjištění vědců ze Soulské státní univerzity se navíc s rostoucím věkem psa zvyšuje pravděpodobnost výskytu. Nová studie vědců z Queen's University v Belfastu nyní ukázala, že psům více prospívá uklidňující zvuk klasické hudby než lidský hlas (zprostředkovaný prostřednictvím audioknihy) nebo ticho.

Ilustrační foto (zdroj Opera Plus)

V rámci studie bylo 82 psů různých plemen ponecháno bez dozoru v univerzitní kanceláři (se souhlasem jejich majitelů) a výzkumníci jim pouštěli buď Mozartovu Sonátu pro dva klavíry, nebo audioknihu Harry Potter a kámen mudrců. Do tohoto počtu byla zahrnuta i kontrolní skupina psů, kteří zůstali v místnosti bez jakýchkoliv reprodukovaných zvuků.

Podle studie se zdá, že ačkoliv puštěná nahrávka nesnižuje počáteční stres psa po odchodu jejich majitele, volba zvukového pozadí už měla vliv na to, jak rychle se uklidnil. Dále bylo zjištěno, že psi vystavení klasické hudbě ulehli výrazně rychleji než zvířata, kterým byla pouštěna audiokniha nebo zvířata v kontrolní skupině, kterým nebyla pouštěna nahrávka žádná. Také se dříve zklidnili (pro potřeby studie bylo zklidnění definováno jako „ulehnutí delší než 30 sekund“).

Studie si také všímala, jak dlouho se psi dívali na reproduktor. Psi, kteří poslouchali audioknihu, se na reproduktor dívali nejdéle. Nebyly však zjištěny žádné důkazy o tom, že by audioknihy skutečně zlepšily jejich pohodu.

Pokud tedy rodinný mazlíček trpí separační úzkostí, klasická hudba rozhodně stojí za vyzkoušení.

Zdroj info: autorský článek

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments