Klasika italské opery Fedora se vrací do Metropolitní opery po 25 letech

Jsou opery, které jsou považovány za klasiku nebo skvělou ukázku určitého stylu, a přesto se inscenují spíše sporadicky. Tak by se dala popsat i Fedora italského skladatele Umberta Giordana. Dvacet pět let uplynulo od posledního představení této opery na prknech Metropolitní opery. V sezóně 2022/23 se dílo vrátilo v nové produkci se sopranistkou Sonjou Jončevou v titulní roli. V rámci série přímých přenosů zazní slavná árie Amor Ti Vieta i v českých kinech v sobotu 14. ledna.

Umberto Giordano: Fedora, The Metropolitan Opera New York – Piotr Bezcała a Sonja Jončeva (zdroj Aerofilms)
Umberto Giordano: Fedora, The Metropolitan Opera New York – Piotr Bezcała a Sonja Jončeva (zdroj Aerofilms)

Fedora, příběh ruské princezny, která se zamiluje do vraha svého snoubence, aby ukvapeně zemřela vlastní rukou, platí za klasického představitele veristické opery. Tento styl operu vrátil na zem z mytologických a historizujících světů bohů. Styl vycházel z francouzského realismu a naturalismu, do centra postavil současníky diváků, kteří řeší běžné problémy, nejčastěji romantické povahy. Přesto se Fedora ve slavných operních domech neinscenuje tak často, jak by mohla a jak by si zasloužila. Před uvedením v letošní sezóně se na prknech Metropolitní opery v New Yorku objevila pouze v šesti inscenacích a pouze v 35 představeních. Pokaždé se ale náročné titulní role ujala operní hvězda své doby. První Fedorou v Metropolitní byla už na začátku dvacátého století Lina Cavalieri. Nyní se do titulní postavy převtělila špičková bulharská sopranistka Sonja Jončeva, která dříve excelovala v Donu Carlosovi nebo v Tosce.

Jejího snoubence, hraběte Lorise, ztvárnil hvězdný tenor Piotr Bezcała, Fedořinu důvěrnici Olgu sopranistka Rosa Feola. Hlavní postavu doplňuje výrazný výkon Lucase Maechema v úloze diplomata De Siriex. Režisér David McVicar zasadil děj do působivého prostředí, které je vystavěné na principu ruské panenky matrojšky. Palác v Petrohradě, salon v Paříži i pitoreskní vila ve švýcarských Alpách se postupně odhalují a objevují jedno z druhého tak, jak děj postupuje svými třemi jednáními. Představení diriguje maestro Marco Armiliato.

Přímý přenos nové inscenace opery Fedora se v rámci série MET: Live In HD uskuteční 14. ledna 2023 v distribuci společnosti Aerofilms.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments