Klášterní hudební slavnosti chystají 18 koncertů ve 14 městech

Celkem 18 koncertů ve 14 městech a obcích nabídne nadcházející letošní ročník Klášterní hudební slavnosti, který se bude konat převážně na severu Olomouckého kraje. Na koncertech vystoupí více než 350 účinkujících, chybět nebude například patronka festivalu, jedna z nejlepších harfistek světa Jana Boušková či flétnista Jiří Stivín. Přehlídka se uskuteční od 7. června do 26. července 2019. Má dlouholetou tradici, letos bude potřinácté.
Jana Boušková (foto Jakub Mencl)

Festival se odehraje na severu Olomouckého kraje, část koncertů je naplánována i v sousedním Moravskoslezském a Pardubickém kraji. Zahajovací koncert pořadatelé věnovali 30. výročí Sametové revoluce a také 230. výročí Velké francouzské revoluce. „V pátek 7. června zazní ve velkém sále Domu kultury Šumperk Symfonie č. 9 d moll S Ódou na radost Ludwiga van Beethovena,“ uvedl ředitel festivalu Roman Janků. Skladba zazní v provedení Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín a Českého filharmonického sboru Brno pod taktovkou Leoše Svárovského.

Další koncert 20. června se odehraje v Klášterním kostele v Šumperku. Patronka festivalu Jana Boušková chystá pro své příznivce netradiční komorní koncert spolu s klavíristou Lukášem Klánským.

Část festivalu budou moci navštívit milovníci hudby i v okolních městech. V Krnově vystoupí houslista Miroslav Vilímec a klavírista Vladimír Vilímec, na zámku ve Velkých Losinách se připravuje Koncert na arkádách v podání pěveckého souboru Motýli Šumperk. V Loučné nad Desnou vystoupí flétnista Jiří Stivín a cembalista Václav Uhlíř. „Oba protagonisté představí posluchačům hudbu období baroka, ale i skladby ze současnosti,“ doplnil ředitel festivalu.

Jeden z koncertů v podání dechové sekce Moravské filharmonie Olomouc se odehraje v Lázních Karlova Studánka na Bruntálsku, ale i v na zámku v Konici na Prostějovsku či v Bludově na Šumpersku, kde 6. července vystoupí specialistka na hudbu období renesance a baroka, mezzosopranistka Lucie Rozsnyó. V programu je také například koncert v Tančírně v Račím údolí, kde zahraje smyčcové kvarteto Epoque Quartet. Soubor letos slaví 20 let existence a do Tančírny přiveze velice netradiční program, dodal Janků.

Zajímavostí podle pořadatelů bude také koncert v Rapotíně na Šumpersku, kde vystoupí soubor violoncellistů Prague Cello Quartet zaměřující se na filmové melodie, jazzové písně a pop-rockové hity. Jeden z koncertů se odehraje také v dřevěném kostelíku sv. Archanděla Michaela v Maršíkově na Šumpersku či v ruční papírně ve Velkých Losinách. Tečku za festivalem udělá 26. července závěrečný koncert v Klášterním kostele v Šumperku.

Mohlo by vás zajímat