Klášterní hudební slavnosti odstartoval koncert Anny Paulové v Mikulově

Koncert rezidenční umělkyně Klášterních hudebních slavností, klarinetistky Anny Paulové, byl 14. května v Mikulově první v řadě 17. ročníku festivalu. Prolog se tak letos poprvé přesunul do partnerského města města Šumperk.

Klášterní hudební slavnosti, 14. května 2023 – Anna Paulová (foto Pavel Hotárek)
Klášterní hudební slavnosti, 14. května 2023 – Anna Paulová (foto Pavel Hotárek)

Laureátka mezinárodní soutěže Pražské jaro Anna Paulová v mikulovské Dietrichsteinské hrobce uvedla díla J. S. Bacha, G. Donizettiho, O. Messiaena, B. Kovácse, J. Pauera, J. Hlaváče a také Petera Grahama, který byl na koncertu osobně přítomen a vyslechl svou skladbu Jiná geometrie.

„Jsem velice rád, že jsme přišli na tuto zajímavou myšlenku propojování měst a regionů, obzvláště když jsou obě města partnerská. Prostředí Dietrichsteinské hrobky je krásné a inspirativní, koncerty jsou zde velkým duchovním zážitkem. Letošní rok nám ukázal, že spolupráce může být začátkem krásné tradice. Rádi pozveme horaly z podhůří Jeseníků na jižní Moravu, a naopak vinaře do hor,“ komentoval počin ředitel festivalu Klášterní hudební slavnosti Roman Janků.

Dalších sedmnáct koncertů se již přesune do tradičních destinací. Slavnostního zahájení se 10. června 2023 v Šumperku zhostí basbarytonista Adam Plachetka, na němž vzdá hold šumperskému rodákovi a ve své době slavnému tenoristovi Leo Slezakovi. Jeho osobnost v dramaturgii festivalu připomíná rovněž výstava, přednáška ve Vlastivědném muzeu Šumperk a několik dalších pěveckých koncertů. Sopranistka Olga Jelínková připomene další pěveckou osobnost spjatou s regionem.

Festivalem se prolíná také téma „Inspirace Vídní“, neboť domovskému městu festivalu Šumperku, se od 19. století přezdívá „Malá Vídeň“. Na architektonickou podobnost obou měst poukáže především hudební večer Terezy Mátlové a Doležalova kvarteta v lázeňském Jeseníku, dále PhilHarmonia Octet Prague ve Šternberku, Siempre Nuevo v Bruntále, akordeonové Duo Absoluto v Tančírně, recitál Lubomíra Brabce v Lázních Karlova Studánka či rozverné Cello Republic. Celý festival pak tematicky uzavře závěrečný koncert Anny Paulové a Pražského komorního orchestru v Šumperku.

V duchu názvu a tradice pořádají Klášterní hudební slavnosti řadu koncertů ve vzácných sakrálních stavbách. Kromě již uvedených to budou koncerty Pavla Šporcla v Šumperku, v Rapotíně Ensemble Fiorello, ve Šternberku PBtet či v Bruntále mezzosopranistky Evy Garajové a varhanice Michaely Káčerkové.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments