Klavírista Melvyn Tan vystoupí s Filharmonií Brno

Klavírista Melvyn Tan vystoupí ve čtvrtek 20. dubna a v pátek 21. dubna 2023 s Filharmonií Brno. V jeho podání zazní Mozartův Klavírní koncert č. 17 a večer s názvem Romantická doplní stejně zvaná Brucknerova Symfonie č. 4. Koncert řídí šéfdirigent Dennis Russell Davies.
Melvyn Tan (zdroj Filharmonie Brno)
Melvyn Tan (zdroj Filharmonie Brno)

Večer zahájí Klavírní koncert č. 17 G dur Wolfganga Amadea Mozarta, který jej zkomponoval pro svoji žačku, skladba má tedy spíš intimní náboj. Důmyslně zapojuje orchestr do hudebního toku a nabízí překvapivé momenty v podobě drobných nepravidelností, nečekaných modulací a nejistot v tonálním ukotvení. „Váže se k ní humorná historka. Jen pár dnů poté, co Mozart dílo dokončil, koupil si špačka, jehož naučil zpívat melodii nápadně podobnou tématu finální věty koncertu, jak naznačuje notový zápis melodie vepsaný u této koupě do jeho knihy výdajů,“ podotkl dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš.

Sólový part přednese Melvyn Tan, jehož nahrávky s klavírními koncerty Mozarta a Beethovena jsou vysoce ceněny po celém světě. Britský klavírista narozený v Singapuru je znám poučenou interpretací hudby klasicismu a raného romantismu na dobové nástroje či jejich repliky. „Na Brno jsem se dlouho těšil kvůli Janáčkovi i možnosti setkat se s mým drahým přítelem Maestrem Daviesem a s jeho orchestrem,“ uvedl Tan.

Symfonii č. 4 Es dur „Romantickou“ Antona Brucknera uslyší publikum na den přesně 130 let od její české premiéry, která se uskutečnila 21. dubna 1893 v Brně. Autor ji několik let opakovaně a výrazně přepracovával. „Ocitl se tak na půdě takzvané charakteristické symfonie oscilující mezi symfonií absolutní a programní,“ upozornil Mikeš. Bruckner se kdysi svému příteli Bernhardu Deublerovi, sbormistrovi u sv. Floriana svěřil, že sleduje programní linii probouzejícího se středověkého města, z něhož rytíři vyjíždějí do lesů. I proto k ní později připsal scherzo orámované „loveckými“ fanfárami a nechal ji vyvrcholit do hymnického závěru.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments