Klavíristka Alexandra Dovgan vystoupí se Státní filharmonií Košice

Klavíristka Alexandra Dovgan zahraje spolu s orchestrem SFK Schumannův Klavírní koncert. Dirigent Eugene Tzigane s košickou filharmonií provede také 4. symfonii Antona Brucknera. Koncert z abonentní řady A s názvem Brucknerova romance se uskuteční ve čtvrtek 22. února 2024 v 19:00 hodin v Domě umění.
Alexandra Dovgan (foto Irina Schymchak)
Alexandra Dovgan (foto Irina Schymchak)

„Talent Alexandry Dovgan je mimořádně harmonický. Její hra je upřímná a soustředěná. Předpovídám jí velkou budoucnost,“ řekl Grigorij Sokolov, světoznámý klavírní virtuos. V umění Alexandry Dovgan nejsou žádné známky předvádění se, posluchač v ní objeví působivou soustředěnost spojenou s čistotou výrazu a tvůrčí fantazií. Alexandra Dovgan již koncertovala s Berlínskou filharmonií, v pařížském Théâtre des Champs-Élysées a ve vídeňském Konzerthausu. Je laureátkou významných mezinárodních soutěží. Na koncertě se Státní filharmonií Košice přednese Koncert pro klavír a orchestr Roberta Schumanna, nabitý milostnými emocemi.

Dirigent Eugene Tzigane se po úspěšné spolupráci s orchestrem SFK vrací do Košic a na koncert zve se slovy: „Robert Schumann a Anton Bruckner byli idealisté, kteří věřili v transcendentální a transformační sílu hudby. V některých ohledech však byli protiklady. Schumann byl nejlepší v krátkých klavírních skladbách s programovými nebo vypravěčskými prvky. Bruckner byl naproti tomu mistrem velkých symfonických forem, které se vyhýbaly jakékoli myšlence mimohudebních souvislostí. Je tedy fascinující, že v krásném programu našeho koncertu máme dva skladatele, kteří přesto dělají to, co běžně nedělají. Tedy Schumann, který napsal jeden z největších klavírních koncertů svého repertoáru, a Bruckner, který založil symfonii na téma rytířství. Představte si rytíře v lesklé zbroji a královské lovy v tajemných temných lesích. A tak vás zveme, abyste se s námi vydali na hudební cestu přes emocemi nabitý Koncert pro klavír a orchestr Roberta Schumanna až po fantastické rytířské sny ve 4. symfonii Antona Brucknera.“

Koncert z abonentní řady A s názvem Brucknerova romance se uskuteční ve čtvrtek 22. února 2024 v 19:00 hodin v Domě umění. Vstupenky na akce SFK jsou v prodeji se slevou také v pokladně Domu umění od pondělí do čtvrtka a hodinu před akcí. Vstupenky jsou k dispozici také online na webových stránkách.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments