Klavírní festival Rudolfa Firkušného láká na Igora Levita
„Je až neuvěřitelné, že koncert Igora Levita bude vůbec prvním vystoupením tohoto ve světě oslavovaného hudebníka u nás,“ říká ředitel festivalu Roman Bělor. Levit je nesmírně zajímavou osobností s přesahy ke společenským tématům a politice. „Svým způsobem nově definuje, jak by mohl vypadat klasický hudebník ve 21. století,“ zamýšlí se dramaturg Josef Třeštík. „Mám radost, že se Levit představí s referenčním programem Beethovenových tří posledních sonát, které k němu neodmyslitelně patří,“ uzavírá Třeštík.
Když mu na sklonku roku 2019 vyšla nahrávka kompletu 32 Beethovenových klavírních sonát (posledních pět převzal ze staršího alba z roku 2013), vzbudila nadšené ohlasy. „Levitův Beethoven představuje sebevědomý pohled, jehož výsledkem je na ostří vybroušená interpretace, mnohdy nekompromisní…V konkurenci tolika dalších nahrávek si nemůžete přát nic lepšího,“ píše se například v recenzi na Classic Review. Za tento souborný sonátový projekt byl nominován na Grammy 2021 v kategorii „Best Classical Instrumental Solo“, obdržel prestižní cenu Opus Klassik 2020 a také Gramophone Award 2020 v kategorii „instrumentální hudba“. Tento renomovaný britský magazín jej zároveň jmenoval „umělcem roku“.
„Igor Levit je klavírista jako žádný jiný,“ napsal renomovaný novinář Alex Ross v časopise New Yorker a nemohl být blíž pravdě. Stěží bychom našli v generaci třicátníků umělce, který by svou činností tak dalece překračoval hranice klasické hudby. V německy mluvících zemích je široké veřejnosti známou tváří, často se objevuje v televizních pořadech, kde se vyjadřuje k současným tématům, vystupuje zvláště proti antisemitismu a pravicovému extremismu. Sám se označuje – v uvedeném pořadí – za „občana, Evropana a klavíristu“.
Jeho progresivní myšlení se promítá také do netypických projektů, kupříkladu spolupracoval se známou performerkou Marinou Abramović na speciálním uvedení Goldbergovských variací v newyorské Park Avenue Armory.
A ti, kteří se pohybují na sociálních sítích, mají dosud nepochybně v paměti sérii 53 domácích koncertů, jež klavírista streamoval v době koronavirové karantény přes svůj twitterový účet. Toto období (závěr roku 2019 do konce roku 2020) zachytil ve své první publikaci Hauskonzert, jejímž spoluautorem je žurnalista Florian Zinnecker. Deníkové vyprávění je přerušováno odbočkami k událostem dřívějším a podává tak příběh Levitovy hudební kariéry i jeho politických názorů a občanské angažovanosti. Kniha vyšla v nakladatelství Hanser na jaře 2021.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]