Kleist-Festtage 2009 ve Frankfurtu nad Odrou


Jak mnohem známější Frankfurt nad Mohanem v Goethovi, tak i Frankfurt nad Odrou – 100km západně od Berlína – má svého velkého básníka: Heinricha von Kleista (1777-1811).
V jednom z nejkrásnějších literárních muzeí nejen Německa je stálá expozice o autorovi často hraných dramat, jako Katynka z Heilbronnu, Michael Kohlhaas nebo Prinz von Homburg. Vedle toho se tu pořádají konference, bádá se a pilně publikuje.

A každoročně se zde konají několikadenní takzvané Kleist-Festtage. Jejich letošní závěr byl věnován čtení s hudebními vložkami na tématiku Kleist v Praze 1809 plus reflexe Kleista v Praze o sto let později.
Herečka Julia Jäger, známá především z televizních produkcí a frankfurtská rodačka, četla vedle Kleista texty Gutsmutha, Schinkela, respektive Rilkeho a Kafky. Známá českobudějovická sopranistka Marta Vávrová, působící řadu let v Berlíně, představila téměř neznámé písně a árie od Josefa Antonína Štĕpána a Vincence Maška. V druhé půlce koncertu uctila Bohuslava Martinů provedením cyklu Čtyř písní na texty jihočeské lidové poezie (že je Martinů letošním jubilantem, berlínský koncertní život úplně ignoruje), prezentovala k úryvkům z Kafkova Procesu Ježkův Klobouk ve křoví a nakonec si vybrala ze Slezských písní Leoše Janáčka. V zemi, kde Janáček slaví vždy úspěchy, bylo toto jasným vrcholem krásného programu.
Vřele tento projekt doporučuji k opakování v Čechách, kde Kleist není dostatečně známý, byť se svým významem a svou pozicí v německé literatuře Friedrichu Schillerovi bezpochyby rovná. Také jako důkaz, že česko-německé kulturní vztahy a výměny existovaly již před Maxem Brodem, jehož zásluha o Janáčkovu světovou kariéru je v českých zemích nadále nedoceněna.
Konzertlesung:
Dichterstadt Prag
18.10. 2009
Kleist-Festtage 2009
Frankfurt nad Ondrou
Julia Jäger, Marta Vávrová
 

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na