Kleist-Festtage 2009 ve Frankfurtu nad Odrou


Jak mnohem známější Frankfurt nad Mohanem v Goethovi, tak i Frankfurt nad Odrou – 100km západně od Berlína – má svého velkého básníka: Heinricha von Kleista (1777-1811).
V jednom z nejkrásnějších literárních muzeí nejen Německa je stálá expozice o autorovi často hraných dramat, jako Katynka z Heilbronnu, Michael Kohlhaas nebo Prinz von Homburg. Vedle toho se tu pořádají konference, bádá se a pilně publikuje.

A každoročně se zde konají několikadenní takzvané Kleist-Festtage. Jejich letošní závěr byl věnován čtení s hudebními vložkami na tématiku Kleist v Praze 1809 plus reflexe Kleista v Praze o sto let později.
Herečka Julia Jäger, známá především z televizních produkcí a frankfurtská rodačka, četla vedle Kleista texty Gutsmutha, Schinkela, respektive Rilkeho a Kafky. Známá českobudějovická sopranistka Marta Vávrová, působící řadu let v Berlíně, představila téměř neznámé písně a árie od Josefa Antonína Štĕpána a Vincence Maška. V druhé půlce koncertu uctila Bohuslava Martinů provedením cyklu Čtyř písní na texty jihočeské lidové poezie (že je Martinů letošním jubilantem, berlínský koncertní život úplně ignoruje), prezentovala k úryvkům z Kafkova Procesu Ježkův Klobouk ve křoví a nakonec si vybrala ze Slezských písní Leoše Janáčka. V zemi, kde Janáček slaví vždy úspěchy, bylo toto jasným vrcholem krásného programu.
Vřele tento projekt doporučuji k opakování v Čechách, kde Kleist není dostatečně známý, byť se svým významem a svou pozicí v německé literatuře Friedrichu Schillerovi bezpochyby rovná. Také jako důkaz, že česko-německé kulturní vztahy a výměny existovaly již před Maxem Brodem, jehož zásluha o Janáčkovu světovou kariéru je v českých zemích nadále nedoceněna.
Konzertlesung:
Dichterstadt Prag
18.10. 2009
Kleist-Festtage 2009
Frankfurt nad Ondrou
Julia Jäger, Marta Vávrová
 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat