Kněžíková a Hrůša jsou nominováni na cenu BBC Music Magazine

Na cenu BBC Music Magazine má nominaci v kategorii Vocal album Phidylé sopranistky Kateřiny Kněžíkové a v kategorii Concerto nahrávka s dirigentem Jakubem Hrůšou. Český dirigent nahrál s Bamberskými symfoniky Houslový koncert č. 1 a č. 2 Bohuslava Martinů v provedení Franka Petera Zimmermanna. Na album ještě zařadili Sonátu pro sólové housle Bély Bartóka. Veřejné hlasování se uskuteční ode dneška do 28. února 2022. Ceny budou vyhlášeny 28. dubna 2022 na galavečeru BBC Music Magazine Awards v Kings Place v Londýně.

Jakub Hrůša (zdroj Bamberger Symphoniker, foto Marian Lenhard)
Jakub Hrůša (zdroj Bamberger Symphoniker, foto Marian Lenhard)

BBC Music Magazine Awards jsou vyhrazené pouze klasické hudbě a na rozdíl od většiny jiných prestižních cen zde o vítězi jednotlivých kategorií rozhoduje prostřednictvím internetového hlasování široká veřejnost po celém světě,“ uvedl Vladan Drvota z vydavatelství Supraphon.

Podle dirigenta Jakuba Hrůši všechny tři skladby na nominované nahrávce s díly Martinů a Bartóka patří k interpretačně velmi obtížným. Mimo jiné proto, že každá z nich byla jednotlivě napsána na objednávku tří houslových virtuosů se všemi individuálními nároky „na tělo“ interpreta.

„Navíc sám Bohuslav Martinů byl výborným houslistou,“ podotkl Hrůša. „Jeho houslové koncerty nejsou okatě virtuózní, naopak – rafinovaně pro posluchače budí dojem lehkosti, ve smyslu přirozeného plynutí. Vždy jsem miloval příjemné rozpoložení, které ve mně hudba Bohuslava Martinů vyvolává. Diriguji jeho hudbu poměrně často a posluchači bývají vždy příjemně překvapeni,“ dodal dirigent, který tento týden za nahrávku 4. symfonie Antona Brucknera, kterou pořídil s Bamberskými symfoniky, získal prestižní ocenění International Classical Music Awards.

Na cenu BBC Music Magazine bylo nominováno celkem dvacet sedm alb z loňské produkce sedmnáct významných vydavatelských společností z celého světa. Music Magazine Award jsou druhou nejvýznamnější hudební britskou cenu v klasické hudbě hned po „Oscarech klasické hudby“, ocenění měsíčníku Gramophone.

V minulosti v ceně BBC Music Magazine uspěli z českých umělců například Smetanovo trio, které před pěti lety získalo cenu v kategorii komorní hudby za nahrávku klavírních trií Bohuslava Martinů. Cenu BBC Music Magazine Award dostalo v roce 2007 také Kvarteto Pavla Haase, a to jako objev roku.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments