Koho obouvá ClairvoY?

Co mají společného sexy tanečnice z Moulin Rouge a slavný pistolník Lucky Luke? Obouvají se u ClairvoYe, pařížského ševce specializujícího se na svět filmu, divadla a kabaretu. Píše o tom agentura Agence France-Presse.Jeho firma sídlí na stejné adrese od roku 1945, kdy byla založena: v čísle sedmnáct na ulici Fontaine v pařížské čtvrti Pigalle, kde je spousta nočních barů a striptýzových podniků. Z chodníku je vidět lopatky slavného kabaretu Moulin Rouge vzdáleného jen dvě stě metrů.Z dílny každým rokem odejde tři sta až čtyři sta párů bot ručně ušitých na míru.

Ve stylu obchodu se mísí různé žánry: je to zároveň klasický obchod s obuví, zároveň se zde ocitnete ve světě filmu a kabaretu, na stěnách visí fotografie s podpisy umělců. Na podlaze je červený koberec jako na scéně divadla nebo kabaretu. „Stepaři na něm zkoušejí své boty,“ říká ředitel firmy ClairvoY Nicolas Maistriaux.Zakladatel podniku Edouard Adabachian, který se narodil v Turecku, začal po válce šít boty na míru. V šedesátých letech klepaly na jeho dveře největší kabarety: Nouvelle Eve, Lido, Crazy Horse, Moulin Rouge. Firma se začala specializovat na svět umění. Ještě dnes se tu osmdesát procent bot šije pro tanečníky, cirkusové umělce či filmové a divadelní herce.Od dědiců zakladatele odkoupil firmu Moulin Rouge. „To zajišťuje přežití podniku a pravidelný přísun zakázek,“ vysvětluje Nicolas Maistriaux. Všechny boty ve slavném kabaretu pocházejí od ClairvoYe.Tanečnice může silně dupnout bez obav: podpatek zmírňuje náraz, vysvětluje ředitel ClairvoYe. „Boty pro kabaret musejí být zároveň pohodlné a zároveň estetické,“ zdůrazňuje Nicolas Maistriaux.Firma zásobuje rovněž svět filmu. Boty od ClairvoYe nosil Guillaume Gallienne ve filmu Me, Myself and Mum, objevují se v dalších francouzských filmech, například Astérix et Obélix, ale i v zahraničních snímcích, jako je Mamma Mia, nebo na představeních Slunečního cirkusu.

Ve westernu Rychlejší než vlastní stín nazul Jean Dujardin rovněž boty od ClairvoYe, samozřejmě s ostruhami. „Uvnitř byl systém, který umožňoval herci, aby měl nohy do O,“ uvádí Nicolas Maistriaux.Kylie Minogue svěřila firmě ClairvoY ušití svých bot pro představení v letech 2006 a 2008. Více než deset centimetrů vysoké podpatky byly vyrobeny tak, aby mohla bez obtíží tančit a chodit po schodech.

U ClairvoYe pracuje pět lidí. „K ušití jedněch bot je zapotřebí asi dvě stě padesát etap,“ vysvětluje Nicolas Maistriaux. Nad jedním párem bot se pracuje dvacet až šedesát hodin.U ClairvoYe si však může dát ušít boty každý, pokud nelituje peněz. Pro ženy se tu šijí především lodičky, které přijdou na tisíc pět set až dva tisíce eur (asi čtyřicet až padesát čtyři tisíc korun). Obuv pro muže stojí tři tisíce pět set eur (devadesát čtyři tisíc pět set korun). Je to cena za pohodlí a pěkný vzhled, ale rovněž za to, že získáte boty nadčasové, zdůrazňuje Nicolas Maistriaux.
Foto archiv, Moulin Rouge, Franck Fife

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky