Komorní filharmonie Pardubice chystá „osudový“ program

Komorní filharmonie Pardubice v příštím týdnu uvede koncertní program zvaný Osudová, který provede pod taktovkou Yu-An Changa. Jako host se představí klavírista Jan Bartoš.

Yu-An Chang (foto Marco Borggreve)
Yu-An Chang (foto Marco Borggreve)

Yu-An Chang, dirigent tchajwanského původu, se v Pardubicích představí poprvé a pro pardubický orchestr i posluchače to bude mimořádná událost. Tento zkušený dirigent ještě nedávno působil jako asistující dirigent při Boston Symphony Orchestra a nyní již zastává pozici šéfdirigenta při Taipei Chinese Orchestra, odkud vyráží hostovat k orchestrům po celém světě.

Koncertní program Osudová se odehraje ve dvou reprízách – v pondělí 16. května a ve středu 18. května, vždy od 19:00 hodin v Sukově síni Domu hudby. Na úvod zazní předehra k Schubertově Rosamundě, následovat bude Mozartův Koncert pro klavír a orchestr č. 20 d moll, při kterém se jako host představí vynikající český klavírista Jan Bartoš, a na závěr zazní snad nejslavnější Beethovenovo dílo – Symfonie č. 5 c moll zvaná „Osudová“. Beethoven psal Osudovou symfonii v době, kdy začal přicházet o sluch, což se mu – jako úspěšnému klavíristovi a skladateli krátce po třicítce – zdálo jako konec života i umělecké dráhy. Symfonie je zachycením dlouhé cesty (Beethoven ji promýšlel a psal několik let), na které se člověk s osudem pere a nenechává se jím zlomit. Poselství symfonie můžeme chápat tak, že osud není nezměnitelný, a hlavně nemá nad člověkem moc. Vždycky je naděje.

Naděje je právě to, s čím Komorní filharmonie Pardubice vzhlíží k nové sezoně. V předvečer pondělního koncertu totiž zveřejní na tiskové konferenci koncertní program nové sezony, která bude již 54. v historii tohoto východočeského orchestru. Návštěvníci květnových koncertů se mohou těšit, že obdrží tištěnou brožuru nadcházející sezony a dozví se, jaké hudební hvězdy do Pardubic v příští sezoně zavítají a jaké hudební tituly zazní. Na novou sezonu již bude možné opět pořídit abonmá. Předprodej abonmá začne 23. května.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments