Komorní filharmonie Pardubice chystá „osudový“ program

Komorní filharmonie Pardubice v příštím týdnu uvede koncertní program zvaný Osudová, který provede pod taktovkou Yu-An Changa. Jako host se představí klavírista Jan Bartoš.

Yu-An Chang (foto Marco Borggreve)
Yu-An Chang (foto Marco Borggreve)

Yu-An Chang, dirigent tchajwanského původu, se v Pardubicích představí poprvé a pro pardubický orchestr i posluchače to bude mimořádná událost. Tento zkušený dirigent ještě nedávno působil jako asistující dirigent při Boston Symphony Orchestra a nyní již zastává pozici šéfdirigenta při Taipei Chinese Orchestra, odkud vyráží hostovat k orchestrům po celém světě.

Koncertní program Osudová se odehraje ve dvou reprízách – v pondělí 16. května a ve středu 18. května, vždy od 19:00 hodin v Sukově síni Domu hudby. Na úvod zazní předehra k Schubertově Rosamundě, následovat bude Mozartův Koncert pro klavír a orchestr č. 20 d moll, při kterém se jako host představí vynikající český klavírista Jan Bartoš, a na závěr zazní snad nejslavnější Beethovenovo dílo – Symfonie č. 5 c moll zvaná „Osudová“. Beethoven psal Osudovou symfonii v době, kdy začal přicházet o sluch, což se mu – jako úspěšnému klavíristovi a skladateli krátce po třicítce – zdálo jako konec života i umělecké dráhy. Symfonie je zachycením dlouhé cesty (Beethoven ji promýšlel a psal několik let), na které se člověk s osudem pere a nenechává se jím zlomit. Poselství symfonie můžeme chápat tak, že osud není nezměnitelný, a hlavně nemá nad člověkem moc. Vždycky je naděje.

Naděje je právě to, s čím Komorní filharmonie Pardubice vzhlíží k nové sezoně. V předvečer pondělního koncertu totiž zveřejní na tiskové konferenci koncertní program nové sezony, která bude již 54. v historii tohoto východočeského orchestru. Návštěvníci květnových koncertů se mohou těšit, že obdrží tištěnou brožuru nadcházející sezony a dozví se, jaké hudební hvězdy do Pardubic v příští sezoně zavítají a jaké hudební tituly zazní. Na novou sezonu již bude možné opět pořídit abonmá. Předprodej abonmá začne 23. května.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments