Komorní filharmonie Pardubice oslaví vánoce s cimbálem

Adventní čas přináší do Komorní filharmonie Pardubice kouzlo Vánoc a jedinečné hudební zážitky. Jedním z nich bude abonentní koncertní program Vánoce s cimbálem, který se uskuteční v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích ve dnech 9. a 11. prosince 2024 od 19:00 hodin. Sólový cimbál Johany Kláry Kratochvílové podpořený orchestrem Komorní filharmonie Pardubice nabídne nevšední hudební zastavení během adventního času. Dirigovat bude šéfdirigent pardubické filharmonie Stanislav Vavřínek.
Johana Klára Kratochvílová (zdroj Komorní filharmonie Pardubice)
Johana Klára Kratochvílová (zdroj Komorní filharmonie Pardubice)

Cimbál známe především jako nástroj folklorních ansámblů, bývá i součástí romských kapel. O to pozoruhodnější je jeho využití jako sólového nástroje s doprovodem komorního orchestru. Struny cimbálu se rozeznívají pomocí úderů dvou paliček, které má hráč v rukou, nebo na ně může drnkat prsty. Standardní výbavou cimbálu je i nožní pedál pro ovládání sestavy dusítek, které podobně jako u klavíru slouží k utlumování strun.

Koncert pro cimbál a orchestr napsal Dalibor Štrunc (nar. 1966) na podzim roku 2022, a to pro absolventský výkon své žákyně Johany Kláry Kratochvílové. Dvouvětý koncert dává sólistovi výrazný interpretační prostor představit nástroj v celém spektru jeho technických i výrazových možností. V nápaditém díle autor nezapře svou hlavní inspiraci, kterou je moravská a česká písňová melodika. Dalibor Štrunc je cimbalistou, aranžérem, skladatelem, pedagogem, hudebním producentem a vydavatelem. Hru na cimbál vystudoval na Konzervatoři Brno a tam ji také od roku 2000 vyučuje. Během své celé umělecké praxe se věnuje také nahrávání a jeho cimbál zní v mnoha zahraničních i českých filmech a inscenacích.

Čerstvá absolventka Konzervatoře Brno Johana Klára Kratochvílová patří mezi nejvýraznější talenty cimbálové hry té nejmladší generace. Její vyzrálé interpretační schopnosti byly oceněny nejenom na mnoha soutěžích, ale i zajímavými sólovými příležitostmi. S cimbálem začínala ve svých devíti letech, a dnes se věnuje i autorské hudbě, kterou tvoří společně se svým bratrem Martinem. Jejich hudební debut se objevil na LP desce s názvem Thyme. Kombinace živé hry na cimbál se současnou elektronikou spojuje zdánlivě dva různorodé hudební světy a je velmi zajímavým experimentem. Od roku 2023 studuje Kratochvílová na Janáčkově akademii múzických umění, obor Filmová a scénická kompozice.

Na začátku večera zazní Sonata vespertina (Večerní sonáta) od Pavla Josefa Vejvanovského. Jeho hudba bývá často spojována s časem Vánoc, a to díky zpěvnosti, vnitřní nekonfliktnosti a srozumitelnosti. Po pauze posluchači uslyší Lineckou symfonii Wolfganga Amadea Mozarta. Mozart ji zkomponoval během pouhých čtyř dní, a to při zpáteční cestě do Vídně během zastávky v Linci u svého přítele, pohostinného hraběte Thuna-Hohensteina. Měl tam totiž účinkovat na koncertu v divadle, ale žádnou symfonii s sebou neměl, tak musel novou složit přímo na místě (zdroj Petr Vacek).

Vstupenky na koncert lze zakoupit v Turistickém informačním centru v Machoňově pasáži v Pardubicích, na večerní pokladně před koncertem nebo prostřednictvím webových stránek filharmonie.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments