Komorní filharmonie Pardubice představí svého nového šéfdirigenta inauguračními koncerty

Komorní filharmonie Pardubice zahájí svou 57. sezonu koncerty s názvem Inaugurace. Uskuteční se ve dnech 15., 16. a 17. září 2025 od 19:00 hodin v Sukově síni Domu hudby. Program se ponese nejen ve znamení otevírání dalšího hudebního ročníku, ale zároveň přivítáme nového, v pořadí už jedenáctého šéfdirigenta. Stává se jím významný umělec arménského původu Vahan Mardirossian.
Vahan Mardirossian (foto Alexandre de Terwangne)
Vahan Mardirossian (foto Alexandre de Terwangne)

Nový šéf předstoupí před orchestr hudbou, kterou chce navodit dobrou náladu a úsměv. Tuto úlohu jistě splní Pochod pro tureckou slavnost zkomponovaný Jeanem Baptistou Lullym kdysi pro jednu z populárních francouzských barokních her, dnes plnící úkol srdečného pozdravu. V našem programu zazní vůbec poprvé. Zato tři následující skladby – Čajkovského Variace na rokokové téma, Dvořákův Klid lesa a Mozartova symfonie Jupiter – patří k trvalým dílům našeho repertoáru a Vahan Mardirossian je symbolicky převezme coby náš nový šéfdirigent. Záštitu nad inauguračními koncerty převzala arménská ambasáda v České republice a velvyslanec Ashot Hovakimian přislíbil osobní účast.

Jako sólista vystoupí přední interpret mladé generace, laureát Soutěže královny Alžběty v Bruselu, čtyřiadvacetiletý violoncellista Yibai Chen. Skladba s názvem Klid lesa od Antonína Dvořáka je původně větou z klavírního cyklu pro čtyři ruce Ze Šumavy (dokončeného v roce 1884). Později se dočkala dvou Dvořákových úprav – v obou případech pro sólové violoncello. Jako druhý kus se sólovým violoncellem uslyšíme Variace na rokokové téma pro violoncello a orchestr Petra Iljiče Čajkovského (1840-1893). Jedná se o jednu z Čajkovského nejpopulárnějších skladeb – v označení rokokové se autor hlásí k svému zvláštnímu vztahu k hudbě světového klasicismu, přestože hlavní téma tohoto díla obdařil skladatel romantickým koloritem. Závěrečná Mozartova symfonie Jupiter, označovaná pořadovým číslem 41, patří k vrcholům světové symfonické tvorby. Její hudba plně odpovídá svému názvu. Místy monumentální, více však zářící a jásavé party odvádí posluchače od denních starostí a nutí k suverénnějšímu a optimističtějšímu pohledu na svět kolem nás. Tato symfonie, hudebníky důvěrně nazývaná Jupiterka, se stala velmi brzy trvalou součástí repertoáru Komorní filharmonie Pardubice. Poprvé ji nastudoval v roce 1972 František Vajnar, v pozdějších letech zářila pod taktovkou Libora Peška, Josefa Vlacha a dalších. Místo v otevíracím programu nové kapitoly orchestru jí plně náleží.

Vahan Mardirossian se narodil v roce 1975 v Jerevanu v Arménii. Svou hudební dráhu odstartoval na konzervatoři Komitas v Jerevanu, velmi brzy ale přešel do Francie na pařížskou Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse, kde studia v roce 1996 s vyznamenáním dokončil. Působí jako klavírista, v posledních letech ovšem daleko častěji jako dirigent. Své dovednosti úspěšně kombinuje, což mu umožňuje interpretovat repertoár z různých úhlů pohledu. Po mnoho let byl hlavním dirigentem Caen Symphony Orchestra ve Francii a hudebním ředitelem Národního komorního orchestru Arménie. Od ledna roku 2020 je hudebním ředitelem Orchestre Royal de Chambre de Wallonie, se kterým diriguje orchestrální kola na Soutěži královny Alžběty v Bruselu. Je pravidelným členem porot na mezinárodních soutěžích a často pořádá mistrovské kurzy po celém světě.

O+
O+

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 hlasy
Ohodnoťte článek
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře