Komorní řadu Atria Žižkov zahájí vycházející hvězda klavírní interpretace

Pro návštěvníky, kteří po prázdninách nemají dost cestování, má Atrium Žižkov dobrou zprávu. Druhý ročník Komorní řady zahájí Tomáš Vrána, jeden z nejzajímavějších klavíristů mladé generace. V úterý 12. září zve Atrium příznivce vážné hudby na výpravu z barokní Itálie, přes romantické Maďarsko a Francii až do Japonska. Cyklus sestává ze čtyř výjimečných večerů, které lákají nejen špičkovým programem, ale i vstřícnou cenou. Žižkovské Atrium chce totiž kvalitní program nejen nabízet, ale i zpřístupňovat – a to co nejširší veřejnosti.
Tomáš Vrána (foto Petr Hlubek)
Tomáš Vrána (foto Petr Hlubek)

Program zahajovacího večera tvoří pečlivě sestavený kaleidoskop žánrů a epoch. Koncert otevře sonáta barokního mistra Domenica Scarlattiho, následovat budou skladby romantiků Fryderyka Chopina a Franze Liszta. Do meditativní a melancholické nálady uvedou posluchače Plejádové tance japonského skladatele Takashiho Yoshimatsu, z níž je vzápětí vytrhne ohňostroj barev Oliviera Messiaena – Pohled ducha radosti z cyklu Dvaceti pohledů na Ježíška. V závěru zazní jediné, avšak impozantní dílo, a sice Lisztův „opus magnum” – Sonáta h moll pro klavír.

„Koncepce Komorní řady vychází z širší dramaturgie, která myslí na všechny žánry, období a posluchače. Kvalitní program chceme posluchačům nejen nabízet ale i zpřístupňovat,“ říká Marie Kašparová, ředitelka příspěvkové organizace Kultura Praha 3, která Atrium Žižkov zastřešuje. „V Atriu se snažíme řídit inkluzivitou, a s tím jde ruku v ruce i cenová politika vycházející vstříc seniorům a studentům. Pro ně zlevněná abonentka na všechny čtyři koncerty vyjde jen na 800 korun,“ dodává.

V rámci řady čekají posluchače celkem čtyři výjimečná vystoupení. Po klavírním recitálu bude následovat Belfiato Quintet (listopad 2023), z České filharmonie do Atria dorazí duo Jiří Vodička a David Mareček (únor 2024) a cyklus uzavře mladé smyčcové uskupení Ševčík Quartet. Ryze domácím výběrem interpretů se Atrium připojuje k oslavám Roku české hudby 2024.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments