Komu bude patřit Severočeské divadlo?
Divadlo patří od roku 2012 městu i kraji, které kvůli němu založily společnou firmu. Město do ní tehdy vložilo pozemky a historickou budovu. Kraj divadlo zpočátku financoval sám, pak už napůl s městem. Smlouva o společném financování vyprší na jaře. Kraj ještě pro letošní rok uvolnil ze svého rozpočtu na provoz 33 milionů korun. „Dohodnout se chtějí obě dvě stany. Jasné je, že není možné pokračovat v modelu 50 na 50, kdy ani jedna ze stran nemůže řídit divadlo,“ uvedl hejtman Jan Schiller.
Kraj vytvořil tříčlenný vyjednávací tým, stejně tak má učinit město. Valná hromada zasedne 31. ledna 2023, podle náměstka hejtmana Jiřího Řeháka by na stole mohlo být do té doby řešení. „Jde o 170 zaměstnanců divadla, kteří potřebují vědět, kdo bude jejich zaměstnavatelem,“ uvedl Řehák.
Náměstkyně primátora Ústí nad Labem Věra Nechybová dnes novinářům řekla, že je pro město stěžejní, aby fungování divadla zůstalo zachováno. Ideální variantou by podle vedení města bylo, aby si divadlo ponechalo město, a muzeum, městskou příspěvkovou organizaci, si převzal kraj, uvedla. „My jsme na začátku roku písemně požádali vedení Ústeckého kraje, aby se vyjádřilo ve vztahu k divadlu, jakým způsobem by mělo fungovat,“ řekla náměstkyně s tím, že na reakci kraje radnice čeká. Dohoda by měla být uzavřena ještě letos, míní Nechybová.
Kraj v okresních městech muzea vlastní. „Oni nám to chtějí dát bez budovy, to asi ne,“ řekl náměstek hejtmana Jiří Kulhánek. Podle hejtmana není možné platit provoz muzea, které by kraji nepatřilo. „Nicméně věřím, že se dohodneme, řešení chceme najít,“ zdůraznil Schiller. Cílem podle Řeháka není ušetřit peníze, ale vyřešit situaci v divadle.
Vstup kraje do Severočeského divadla před lety znamenal vyřešení složité ekonomické situace, kdy Ústí nemělo peníze na jeho financování. Divadlu hrozilo ukončení činnosti už v roce 2010.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]