Koncert jako z pohádky: Lukáš Vondráček a Pražští symfonikové

Lukáš Vondráček provede 18. a 19. dubna 2018 ve Smetanově síni Obecního domu se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK Rachmaninovův Třetí klavírní koncert – tedy skladbu, se kterou před dvěma lety zvítězil jako první Čech v prestižní Soutěži královny Alžběty v Bruselu, snad nejnáročnější klavírní soutěži vůbec. Dále zazní suita z Prokofjevova baletu Popelka. Koncert bude řídit hlavní hostující dirigent FOK Jac van Steen. Před čtvrtečním koncertem se uskuteční setkání s umělci v salonku „Cukrárna“ Obecního domu od 18,15 hodin.

Reklama

Životní příběh Lukáše Vondráčka je jako pohádka. Jen málokomu se stane, že by byl v dětství tak talentovaný, aby mohl přeskočit nějaký ten rok ve škole. Žádost rodičů Lukáše Vondráčka, aby pro mimořádný talent i fascinující píli vynechal celou základní školu a mohl jako sedmiletý nastoupit rovnou na konzervatoř, byla bohužel zamítnuta Ministerstvem školství. S individuálním vzdělávacím plánem se ale Lukášovi podařilo svůj talent rozvíjet tak, že mohl díky rektorské výjimce v necelých třinácti letech začít studovat hudbu na univerzitě v Ostravě. Ještě před tím stihl vydat své první CD. Oslovení „zázračné dítě“ však neměl nikdy rád a považoval jej za nálepku, se kterou se těžce vyrovnával. Ve skutečnosti totiž jeho dětství moc pohádkové nebylo; deset hodin u klavíru denně jej však přimělo najít si kouzlo v hudbě. I dnes se mu naprosto neuvěřitelným způsobem daří uplatnit vlastní fantazii a emoce při interpretaci skladeb. Žije v Bostonu, má za sebou přes tisíc prestižních koncertů ve více než padesáti zemích světa, ale do České republiky se vrací jen zřídka.

Hlavní hostující dirigent FOK Jac van Steen si Lukáše Vondráčka vybral právě po jeho fenomenálním úspěchu v Soutěži královny Alžběty. Jako protipól klavírního koncertu Rachmaninova, o jehož zařazení na repertoár nepochyboval ani okamžik, postavil vlastní suitu z Prokofjevova baletu Popelka; dílo nabité magickou krásou a energií stejně jako hra Lukáše Vondráčka. Není tedy divu, že zbývají již poslední vstupenky.

Slovo dramaturga Martina Rudovského
Je brzy ráno 29. května 2016 a přichází SMS zpráva od Jaca van Steena: vyhrál ten váš Lukáš, moc gratuluji celé České republice! Samozřejmě tím mínil historický triumf českého klavíristy Lukáše Vondráčka na legendární Soutěži královny Alžběty v Bruselu, kterým opavský rodák potvrdil svou příslušnost ke světové extratřídě. Protože ve finále hrál neuvěřitelným stylem Rachmaninovův Třetí klavírní koncert, nebyla pro koncerty s hlavním hostujícím dirigentem FOK jiná možnost. Po recitálu v lednu 2017 v rámci řady Světová klavírní tvorba je vskutku na co se těšit. Nádavkem pak přibude Steenův vlastní výběr Prokofjevovy jiskřivé hudby k baletu Popelka.

LUKÁŠ VONDRÁČEK & RACHMANINOV
18. a 19. 4. 2018, středa a čtvrtek, 19.30 hod.
Smetanova síň, Obecní dům

SERGEJ PROKOFJEV Popelka, suita z baletu
SERGEJ RACHMANINOV Koncert pro klavír a orchestr č. 3 d moll

Lukáš VONDRÁČEK | klavír
SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK
Jac van STEEN | dirigent

Reklama