Koncert Národ sobě – kultura tobě sledovalo rekordních 375.000 diváků

Přímý přenos sobotního koncertu Národ sobě - kultura tobě z Národního divadla se stal nejsledovanějším pořadem od spuštění kulturního kanálu ČT art v roce 2013. Multižánrový festival konaný v historické budově ND, jehož program propojil zpěváky, tanečníky, hudebníky a herce i nejrůznější hudební styly od klasické přes taneční hudbu, pop, rap či beatbox, sledovalo průměrně 375.000 diváků.

Národní divadlo, Metronome Prague: Národ sobě – Kultura tobě: PSH, John Powers
a Sophie Benoit (foto Serghei Gherciu)

„Dosud nejsledovanějším přenosem bylo divadelní představení Sluha dvou pánů vysílané na ČT art letos 13. února, které vidělo 248.000 diváků,“ uvedla mluvčí České televize Karolína Blinková.

Do živého koncertu Národ sobě – kultura tobě se zapojily přes dvě stovky účinkujících, aby upozornily na stav, ve kterém se v pandemické době nachází česká kultura. Moderátoři večera z divadelního souboru Vosto5 v úvodu přenosu připomněli, že nemožnost konání kulturních akcí zasáhla nejen přímo umělce, ale i řadu přidružených profesí – například zvukaře nebo jevištní techniky.

„Podstatné je, že jsme ukázali veřejnosti schopnost spolupráce, vzájemnou podporu a solidaritu a výborné kumštýře. Předvedli jsme rovněž, že se dá spolupracovat pěkně přes rozdílnost žánrů, estetik, vkusu,“ podotkl ředitel Národního divadla Jan Burian.

V divadle vzniklo šest různých scén. Program zaměřili na prolínání žánrů a překvapivou spolupráci známých protagonistů z různých oborů. „Statisíce sledujících diváků jsou důkazem, že kultura je pro nás i v těžkých chvílích důležitá. Udělali jsme radost velkému počtu diváků, z čehož máme zas radost my. Jediné, co chybělo, byl potlesk publika. A ten si zaslouží všichni účinkující, lidé z organizačních týmů a mnoho jednotlivců i institucí,“ uvedl David Gaydečka, jeden z iniciátorů koncertu a producent festivalu Metronome Prague.

Akce respektovala všechna platná koronavirová opatření. Jednotlivé lokace byly dezinfikované a stavebně oddělené, umělci se na nich průběžně střídali a všichni před příchodem absolvovali měření teploty. Šatny měli účinkující oddělené a všichni v zákulisí nosili ochranné pomůcky.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


3.2 9 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments