Koncert Opera před oponou v Národním divadle

Po tříměsíční nucené odmlce se operní umělci opět vrátí na jeviště Národního divadla. V pátek 12. června od 19 hodin se uskuteční koncert Opera před oponou, který bude rozloučením se sezonou 2019/2020. Diváci se mohou těšit na pestrou skladbu hudebních čísel, ve kterém se představí operní sólisté, klavíristé a členové orchestrů Národního divadla a Státní opery.
Karl-Heinz Steffens (foto Susanne Diesner)

„Poslední měsíce jasně ukázaly, jaký význam mají živé koncerty a fyzická setkání obecně. Ani ta nejlepší technologie totiž nenahradí mezilidský kontakt. Opera je dle mého jedním z nejdůležitějších objevů západní kultury; je založená na jedinečné interakci lidí, kteří do ní vnášejí tu nejvyšší profesionalitu. Tato událost, tedy koncert Opera před oponou, je jakousi modlitbou za to, aby se vše vrátilo do normálu a my si opět mohli dopřávat dobré umění. Nejde o žádný luxus, ale o hlubokou lidskou potřebu,“ řekl umělecký šéf Opery Národního divadla a Státní opery Per Boye Hansen.

A proč název Opera před oponou? Název objasňuje hudební ředitel Opery Národního divadla Jaroslav Kyzlink: „Vzhledem k současným podmínkám nemůžeme hrát v takovém počtu, v jakém bychom si přáli. Respektive v takovém, ve kterém bychom mohli odehrát plnohodnotné operní představení. Koncert se koná na zmenšeném prostoru, kde se mohou představit zpěváci a pouze zlomek našich dalších umělců.“

Program koncertu je různorodý, nepůjde jen o operní čísla ze současného repertoáru Národního divadla a Státní opery. „Divákům nabídneme opravdu široký, oblíbený i méně známý repertoár české a světové opery. Zcela zvláštní místo v programu má W. A. Mozart a kromě operní hudby zazní na koncertě v podání členů orchestru Státní opery také část slavného Oktetu Franze Schuberta, v němž se zhostí klarinetového partu sám hudební ředitel souboru Karl-Heinz Steffens. Několik známých operních kousků uslyší publikum tentokrát ve velmi netradiční úpravě,“ říká o programu Ondřej Hučín, šéfdramaturg opery Národního divadla a Státní opery.

Jiří Brückler – Mozart: Figarova svatba – Opera ND – Litomyšl 2014

Po první stovce vstupenek, které se vyprodaly během prvního týdne, se díky rozvolňování pravidel pro návštěvy kulturních akcí uvolnilo do prodeje dalších 200 kusů. Vstupenky nejsou číslované, diváci se budou v hledišti usazovat s odstupem volné řady a volného sedadla mezi jednotlivými skupinami návštěvníků. Vše se bude konat za předepsaných hygienických požadavků. Vstupenky jsou k dostání na webu Národního divadla nebo na pokladnách.

Koncert je jedním z pěti představení všech souborů Národního divadla, kterými se umělci rozloučí s letošní divadelní sezonou. Vstupné za všechna neuskutečněná představení plánovaná původně do konce června bude nadále vraceno dle zavedené praxe. Podrobný návod uvádí Národní divadlo na svých webových stránkách.

Wolfgang Amadeus Mozart: Kouzelná flétna – Jana Sibera (Královna noci) – ND Praha 2015 (foto Hana Smejkalová)

V programu koncertu Opera před oponou uslyšíte ukázky z těchto hudebních děl:

Franz Schubert: Oktet F dur, Ludwig van Beethoven: Fidelio, Karol Szymanowski: Král Roger, Gaetano Donizetti: Nápoj lásky, Giuseppe Verdi: Don Carlo, Giuseppe Verdi: Trubadúr, Giacomo Puccini: Bohéma, Antonín Dvořák: Jakobín, Bedřich Smetana: Prodaná nevěsta, W. A. Mozart: Kouzelná flétna, W. A. Mozart: Figarova svatba.

Vystoupí sólisté Opery Národního divadla a Státní opery: Marie Fajtová, Kateřina Kněžíková, Jana Sibera, Stanislava Jirků, Martin Šrejma, Jiří Brückler, Jiří Hájek, Miloš Horák, Ivo Hrachovec, Zdeněk Plech, Jiří Sulženko. Dále klavíristé a členové Orchestru Národního divadla a Orchestru Státní opery.

Koncert Opera před oponou je zároveň pozvánkou na příští operní sezonu – vstupenky na srpen, září a říjen jsou již v prodeji, předprodej na listopad bude zahájen v pondělí 1. června.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat