Koncert Slovenské filharmonie nabídne netradiční souznění varhan a trombonu

Varhany a trombon jsou atraktivní a neobjevenou kombinací hudebních nástrojů. Vychutnat si ji můžete v úterý 4. května 2021 na online komorním koncertě. Protagonisty večera budou varhaník Daniel Gabčo a 1. trombonista Slovenské filharmonie Albert Hrubovčák. Záznam koncertu můžete sledovat na webových stránkách filharmonie od 19:00 hodin.

Albert Hrubovčák (vlevo), Daniel Gabčo (vpravo) (foto Slovenská filharmonie)
Albert Hrubovčák (vlevo), Daniel Gabčo (vpravo) (foto Slovenská filharmonie)

Na koncertě slovenských interpretů zazní sólové skladby pro varhany a díla pro zvukově krásnou kombinaci nástrojů varhan a trombonu. Na programu zazní Arvo Pärt, Ľuboš Gabča, Maurice Duruflé, Jean-Baptiste Loeillet, Naji Hakim, Johann Sebastian Bach a Petr Eben. Trivium Arva Pärta je jedno z prvních děl napsaných v jeho osobitém stylu tintinnabuli. Scherzo, jehož autorem je mladý Slovák Ľuboš Gabča, zazní ve slovenské premiéře. Uslyšíme i díla varhanních skladatelů světového formátu Maurice Duruflého, Naji Hakima a Petra Ebena.

Mladý varhaník a klavírista Daniel Gabčo je absolventem Vysoké školy múzických umění v Bratislavě a své umělecké obzory si rozšiřoval i na mistrovských kurzech u varhaníků světového renomé, jako například Olivier Latry, Jean Guillou či Thierry Escaich. Albert Hrubovčák, 1. trombonista Slovenské filharmonie, je zkušeným orchestrálním, ale i vyhledávaným komorním i sólovým hráčem. Realizoval několik nahrávek pro Slovenský rozhlas a SABC Johannesburg a na své debutové CD nahrávce „Brass Baroque Delights“ spolupracoval s Jurajem Bartošem a Bratislavskými komorními sólisty.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments