Koncert v Berlíně dodá sílu a odvahu vše přestát, řekl Hrůša

Pod taktovkou Jakuba Hrůši zazní v den českého národního svátku 28. října v hlavním sále Berlínské filharmonie díla tří slavných českých skladatelů. Německý symfonický orchestr pod vedením Hrůši zahraje předehru k Prodané nevěstě Bedřicha Smetany, Koncert pro violoncello a orchestr č. 1 Bohuslava Martinů ve spolupráci s Tomášem Jamníkem a Třetí symfonii Antonína Dvořáka.

Jakub Hrůša (zdroj imgartists.com)

„Před 102 lety vzniklo samostatné Československo a jde o důležité datum pro moderní Evropu obecně. Jsem rád, že tento den uctíme tím nejlepším, co naše země světu dala: českou hudbou,“ uvedl Jakub Hrůša. „Na program večera jsem zařadil jednu z nejkrásnějších operních předeher, tedy tu z Prodané nevěsty. Společně s violoncellistou Tomášem Jamníkem jsme vybrali lahůdku pro fajnšmekry – Koncert pro violoncello a orchestr č. 1 Bohuslava Martinů a na závěr zahrajeme méně známou Dvořákovu Třetí symfonii, jejíž první vydání v tištěné podobě spatřilo světlo světa právě v Berlíně. Zajímavým propojením mezi dvěma českými hudebními velikány je fakt, že premiéru díla v roce 1874 v Praze dokonce dirigoval sám Bedřich Smetana,“ dodal.

Hrůša, šéfdirigent Bamberského symfonického orchestru a hlavní hostující dirigent České filharmonie a londýnského orchestru Philharmonia, vystupuje v sále Berlínské filharmonie pravidelně. V roce 2018 zde debutoval i s Berlínskými filharmoniky, pro které je koncertní síň s kapacitou přes 2400 míst domácím pódiem. Tento proslulý orchestr Hrůša řídí opakovaně a vrátí se k němu i v nadcházející sezoně, přičemž spolupracuje celkem se třemi berlínskými orchestry: kromě Berlínské filharmonie a Německého symfonického orchestru také s Rozhlasovým symfonickým orchestrem Berlín. Jmenovatelem všech jeho koncertů je vytrvalé prosazování především děl českých autorů. Za tuto činnost byl letos odměněn Akademií klasické hudby Cenou Antonína Dvořáka.

Pro přednes violoncellového koncertu si Hrůša vybral Tomáše Jamníka, který se věnuje komorní i sólové činnosti a v Berlíně žije už přes 12 let. Debut v roli sólisty v sále Berlínských filharmoniků pro něj bude významným vystoupením. „První violoncellový koncert Bohuslava Martinů je mému srdci nejbližší. Obsahuje jak krásně čistou neoklasicistní strukturu, tak emočně zabarvená místa. Například zastavení ve třetí větě těsně před závěrem považuji za jedno z nejsilnějších míst v hudbě, které jsem měl možnost na pódiu vůbec kdy prožít,“ sdělil violoncellista.

„Věřím, že koncert dodá nám hudebníkům i posluchačům v těchto složitých časech sílu, energii a odvahu vše přestát,“ podotkl Hrůša.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments