Koncertem Stabat Mater uzavře Janáčkova filharmonie Ostrava sezónu i své působení ve stávající budově Domu kultury

Dvořákovo oratorium Stabat Mater, závěrečný koncert 68. sezóny Janáčkovy filharmonie Ostrava, si žádá monumentální dílo, které se po mimořádně úspěšné londýnské premiéře v roce 1883 doslova rozletělo do celého světa. Orchestr povede šéfdirigent Vasilij Sinajskij a sopránový part je svěřen Kateřině Kněžíkové, která je čerstvou držitelkou ceny BBC Music Magazine Awards za album Phidylé, jež nahrála právě s Janáčkovou filharmonií.
Janáčkova filharmonie Ostrava (zdroj Janáčkova filharmonie Ostrava)
Janáčkova filharmonie Ostrava (zdroj Janáčkova filharmonie Ostrava)

Koncert Stabat Mater je posledním velkým symfonickým koncertem Janáčkovy filharmonie Ostrava ve stávajících prostorách Domu kultury města Ostravy. Budovu čeká rekonstrukce a přístavba nového koncertního sálu podle návrhu amerického architekta Stevena Holla. Orchestr bude prozatím působit především v bývalém kině Vesmír. Poslechový komfort posluchačů však neutrpí – kinosál prochází akustickou úpravou a prostoru je přizpůsoben také repertoár nadcházející 69. sezóny. Její programová nabídka bude odtajněna v následujících dnech a online prodej zahájen od 19. května.

„V následujících letech nás čekají veliké změny. V Ostravě začínáme stavět nový koncertní sál. Příprava na kultovní ostravskou stavbu pro nás znamená, že se filharmonie dočasně přestěhuje do bývalého kina Vesmír. Budeme si všichni muset zvyknout ještě na větší provizorium než doposud. Tomu jsme přizpůsobili i repertoár, protože bývalý kinosál není úplně vhodný pro největší symfonické skladby. Navzdory tomuto faktu jsem si jist, že poslechový komfort našich posluchačů neutrpí. Ve Vesmíru budou slýchat ten nejklasičtější repertoár nám vlastní – od Haydna, Mozarta, Beethovena přes skalní představitele hudebního romantismu až po skladby Richarda Strausse či české autory dvacátého století. Navíc projde celý prostor poměrně výraznou úpravou akustiky, abychom jako vždy a ve všem dosáhli co možná nejlepšího výsledku. Kromě kina Vesmír budeme koncertovat v multifunkční aule Gong a v nádherném kostele svatého Václava v Opavě,“ sděluje ředitel JFO Jan Žemla.

Dvořákovo oratorium Stabat Mater je mimořádně sugestivním zhudebněním textu o utrpení matky, jejíž syn umírá na kříži, ale i všeobecně platnou výpovědí o lidském zármutku a naději. I při své monumentalitě zůstává Stabat Mater hudbou lidsky prostou, plnou pokory před vyšším řádem. Charakteristickým rysem celé kompozice je neobyčejně ušlechtilý hudební projev, myšlenkově závažný a prostý jakékoli triviality či povrchních efektů. Výraznou předností partitury je její zvuková krása, účelně těžící ze spojení lidských hlasů s měkkými, ale sytými orchestrálními barvami.

Jako podnět k práci na oratoriu bývá obvykle uváděno úmrtí tří Dvořákových dětí. Skladatel totiž vytvořil první podobu díla zhruba půl roku po úmrtí prvního z nich, dcery Josefy. A je možné, že nebýt úmrtí dalších dvou dětí, k nimž došlo v následujícím roce, Dvořák by se již k přepracování díla nevracel. Navzdory tragické osobní zkušenosti autor nepropadá beznaději, jeho hudba nezrcadlí rezignaci, naopak i přes clonu slz slyšíme víru v život. Po mimořádně úspěšné londýnské premiéře 10. března 1883 se dílo doslova rozletělo do celého světa.

“Dvořákovo Stabat Mater považuji za jednu z nejosobnějších výpovědí v hudební literatuře vůbec. Je pro mě ztělesněním Dvořákovy víry, opravdovosti, přesvědčení. Přesto, že téma samotné je doslova bolestné a vychází z autorovy osobní tragédie, jedná se o dílo, které je symbolem naděje. Je to jedna z nejsilnějších skladeb, které znám,“ dodává ředitel JFO Jan Žemla.

Kateřina Kněžíková (foto Martin Kubica)
Kateřina Kněžíková (foto Martin Kubica)

Po koncertě proběhne s Kateřinou Kněžíkovou v předsálí autogramiáda jejího čerstvě oceněného alba Phidylé, které bude na místě také k prodeji.

Závěrečný koncert 68. sezóny JFO/Stabat Mater 
19. května 2022, 19:00 hodin
Dům kultury města Ostravy

Program:
Antonín Dvořák: Stabat Mater, op. 58

Účinkující:
Kateřina Kněžíková – soprán
Jarmila Balážová – mezzosoprán
Richard Samek – tenor
Jan Šťáva – bas
Český filharmonický sbor Brno
Petr Fiala – sbormistr
Janáčkova filharmonie Ostrava
Vasilij Sinajskij – šéfdirigent JFO

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments