Koncertní sál v Ostravě: Město podepsalo smlouvu se zhotovitelem

Město Ostrava podepsalo smlouvu se zhotovitelem rekonstrukce Domu kultury města Ostravy a přístavby koncertního sálu. Stavbaři tak v nejbližších dnech začnou hloubit stavební jámu.
Vizualizace nové koncertní síně v Ostravě (foto Studio Steven Holl Architects plus Architecture Acts)
Vizualizace nové koncertní síně v Ostravě (foto Studio Steven Holl Architects plus Architecture Acts)

Zhotovitele město vybralo koncem února. Zakázku vyhrálo sdružení firem IMOS Brno a IPS Třinec, které nabídlo cenu zhruba 2,8 miliardy korun. “Už nám uplynula i lhůta pro podání námitek a nikdo této lhůty nevyužil. To znamená, že jsme ušetřili nějaký čas,” uvedl náměstek primátora pro investice Břetislav Riger.

Dodal, že by se tak mohlo v nejbližších dnech začít s výkopem stavební jámy. Před výběrem zhotovitele město právě tuto část přípravné fáze stavby dalo pozastavit, za což si opakovaně vysloužilo kritiku některých opozičních zastupitelů. Vedení města ale své rozhodnutí hájilo tím, že kdyby se zkomplikovalo výběrové řízení, mohla by jáma v místě zůstat dlouho a hrozilo by i její zaplavování vodou.

“Stavební jáma by měla být hodová podle předpokladů do konce října. Plynně bychom pak měli navázat další fází stavby. I poté, kdy bude vyhloubená jáma, tak ty práce budou v počátku hlavně v zemi, takže viditelná začne být stavba tak v polovině příštího roku,” uvedl Riger.

Výstavba koncertního sálu podle návrhu amerického architekta Stevena Holla patří k nejspornějším projektům ve městě. Někteří zastupitelé v minulosti kritizovali jeho finanční náročnost a s ním související finanční zatížení pro město. Celý projekt včetně vybavení a techniky by mohl vyjít na 4,1 miliardy korun. Město nadále počítá s tím, že se stavbu podaří dokončit v roce 2027.

Podobu koncertního sálu Ostrava představila v červenci 2019, kdy vyhlásila výsledky největší architektonické soutěže v novodobé historii města. Autory vítězného návrhu jsou studia Steven Holl Architects z New Yorku a Architecture Acts z Prahy. Americký magazín Architizer zařadil v roce 2021 projekt mezi deset nejočekávanějších staveb světa. Nový komplex bude využíván jako hudební, kulturní, produkční či vzdělávací zázemí a bude zároveň sídlem Janáčkovy filharmonie Ostrava.

Koncertní sál má mít 1300 míst. Součástí projektu je například i divadelní sál s kapacitou 490 míst, komorní multifunkční sál s 515 místy, přednáškový multifunkční sál se 120 místy či edukační centrum s 200 místy. Součástí komplexu má být i nahrávací studio, restaurace, kavárna a další prostory. Město se o výstavbu nového sálu pokoušelo v minulosti již šestkrát, nejprve v 60. letech 19. století, naposledy v roce 1969.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


3 2 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments