Koncertní žně na Lípě Musice
Patnáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica, který v těchto dnech probíhá na různých místech Libereckého a Ústeckého kraje, ale i v saském pohraničí, nabídne na přelomu září a října skutečné koncertní žně. Na šesti různých lokalitách se v následujících dnech rozezní hudba v podání předních českých i zahraničních interpretů. Třetí festivalový týden otevře premiéra nového projektu Kchun, na festival se vrátí renomovaný německý vokální ansámbl amarcord, v Doksech se odehraje Dialog královského páru v podání Jany Bouškové a Radka Baboráka, o mimoňskou festivalovou premiéru se postará Ensemble Inégal a do Großschönau zavítá Milostná hra v podání Markéty Cukrové a Barbary Marie Willi.
Oslavy patnáctých narozenin festivalu se odehrávají ve znamení návratů renomovaných umělců, kteří v historii festivalu a paměti jeho návštěvníků zanechali významnou stopu, ale současně i v představování zcela nových uměleckých projektů. Z kategorie jmenované na druhém místě je i vokální projekt s uměleckým přednesem, který představí nově vzniklé duo Kchun. Filozofie hudebního projektu Kchun je opřená o druhý hexagram nejstarší čínské knihy I-t‘ing – Knihy proměn. Slovo kchun znamená země a vyjadřuje přijetí. S tímto sentimentem pracují interpreti ve vzájemné shodě dvou hlasů, splynutí myslí dlouholetých hudebních kolegů a přátel v jednu řeč. Martin Prokeš a Marek Šulc 27. září v kostele sv. Kříže představí svůj projekt Purgatio, tedy Očistec. Nejvznešenější obraz očistce vytvořil Dante Alighieri ve své Božské komedii, jíž je dramaturgie programu načrtnutá Barborou Kabátkovou inspirována, a toto téma rezonuje ve výběru zpěvů a hymnů, které doprovází citace Božské komedie. O umělecký přednes se pro tento projekt postaral známý herec Jiří Dvořák, v projektu zní mluvené slovo ze záznamu.
Festivalovým návratem bude vystoupení renomovaného německého vokálního ansámblu amarcord, který se na Lípu Musicu vrací po osmi letech. V Děčíně ve čtvrtek 29. září provede program s podtitulem Evropský romantismus a lidové písně z celého světa, ve kterém zazní třeba i výběr z cyklu Čtveřice mužských sborů Leoše Janáčka. Ansámbl amarcord založili v roce 1992 bývalí členové Svatotomášského chlapeckého sboru v Lipsku. S přibývajícími roky a množstvím nahrávek se soubor stal jedním z předních světových vokálních uskupení. Podobně jako například britský sextet King’s Singers se věnuje mnoha různým žánrům i hudebním epochám, od gregoriánského chorálu přes renesanční polyfonii k současné vážné i populární hudbě. Obsazením dvou tenorů, barytonu a dvou basistů se amarcord podstatně liší od řady dalších mužských ansámblů současnosti, v nichž zpravidla nechybí kontratenor. Z historického pohledu má tak blízko především k mužským kvartetům, oblíbeným zejména v devatenáctém století. Vedle Gewandhausorchestru a Svatotomášského chlapeckého sboru patří dnes amarcord mezi nejdůležitější hudební reprezentanty Lipska na domácí scéně i v zahraničí a pyšní se plejádou ocenění nejvyšší kategorie.
Z vokální oblasti se v následujících dnech přesuneme k instrumentálnímu dialogu, který spolu budou vést dva špičkoví umělci světového renomé – královna harfy Jana Boušková a světový hornista Radek Baborák. Harfa a lesní roh, dva královské nástroje, které nás svým zvukem okouzlují v mnoha orchestrálních skladbách, ale jako duo je slýcháváme málokdy. Je to možná tím, že repertoár není tak obsáhlý a originální skladby pro toto obsazení komponovali zvláště píšící harfisté nebo hornisté. Ale přesto kdo jednou slyšel kombinaci harfa a horna v rukou špičkových interpretů Jany Bouškové a Radka Baboráka, propadne jejich kouzlu, a stejně tak tomu bude v sobotu 1. října v Doksech, kde umělci představí ryze francouzský repertoár.
V neděli se festival poprvé představí v Mimoni, a to s novodobou premiérou Michnovy Loutny české po nalezení houslového partu v roce 2014. Toto dílo provede v místním kostele Ensemble Inégal, v sólových partech vokálních se představí Gabriela Eibenová a Daniela Čermáková. V pondělí se pak v den výročí znovusjednocení Německa festival opět představí v příhraničním Großschönau, kde spolu Milostnou hru rozehrají mezzosopranistka Markéta Cukrová s Barbarou Marií Willi. Umělkyně představí nový projekt, který se věnuje období přechodu od klasicismu k romantismu v dílech Haydna, Mozarta, Tomáška, Bendy a Berlioze.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]