Koncertní žně na Lípě Musice

Patnáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica, který v těchto dnech probíhá na různých místech Libereckého a Ústeckého kraje, ale i v saském pohraničí, nabídne na přelomu září a října skutečné koncertní žně. Na šesti různých lokalitách se v následujících dnech rozezní hudba v podání předních českých i zahraničních interpretů. Třetí festivalový týden otevře premiéra nového projektu Kchun, na festival se vrátí renomovaný německý vokální ansámbl amarcord, v Doksech se odehraje Dialog královského páru v podání Jany Bouškové a Radka Baboráka, o mimoňskou festivalovou premiéru se postará Ensemble Inégal a do Großschönau zavítá Milostná hra v podání Markéty Cukrové a Barbary Marie Willi.

Ensemble Inégal (zdroj lipamusica.cz)
Ensemble Inégal (zdroj lipamusica.cz)

Oslavy patnáctých narozenin festivalu se odehrávají ve znamení návratů renomovaných umělců, kteří v historii festivalu a paměti jeho návštěvníků zanechali významnou stopu, ale současně i v představování zcela nových uměleckých projektů. Z kategorie jmenované na druhém místě je i vokální projekt s uměleckým přednesem, který představí nově vzniklé duo Kchun. Filozofie hudebního projektu Kchun je opřená o druhý hexagram nejstarší čínské knihy I-t‘ing – Knihy proměn. Slovo kchun znamená země a vyjadřuje přijetí. S tímto sentimentem pracují interpreti ve vzájemné shodě dvou hlasů, splynutí myslí dlouholetých hudebních kolegů a přátel v jednu řeč. Martin Prokeš a Marek Šulc 27. září v kostele sv. Kříže představí svůj projekt Purgatio, tedy Očistec. Nejvznešenější obraz očistce vytvořil Dante Alighieri ve své Božské komedii, jíž je dramaturgie programu načrtnutá Barborou Kabátkovou inspirována, a toto téma rezonuje ve výběru zpěvů a hymnů, které doprovází citace Božské komedie. O umělecký přednes se pro tento projekt postaral známý herec Jiří Dvořák, v projektu zní mluvené slovo ze záznamu.

Kchun (zdroj lipamusica.cz)
Kchun (zdroj lipamusica.cz)

Festivalovým návratem bude vystoupení renomovaného německého vokálního ansámblu amarcord, který se na Lípu Musicu vrací po osmi letech. V Děčíně ve čtvrtek 29. září provede program s podtitulem Evropský romantismus a lidové písně z celého světa, ve kterém zazní třeba i výběr z cyklu Čtveřice mužských sborů Leoše Janáčka. Ansámbl amarcord založili v roce 1992 bývalí členové Svatotomášského chlapeckého sboru v Lipsku. S přibývajícími roky a množstvím nahrávek se soubor stal jedním z předních světových vokálních uskupení. Podobně jako například britský sextet King’s Singers se věnuje mnoha různým žánrům i hudebním epochám, od gregoriánského chorálu přes renesanční polyfonii k současné vážné i populární hudbě. Obsazením dvou tenorů, barytonu a dvou basistů se amarcord podstatně liší od řady dalších mužských ansámblů současnosti, v nichž zpravidla nechybí kontratenor. Z historického pohledu má tak blízko především k mužským kvartetům, oblíbeným zejména v devatenáctém století. Vedle Gewandhausorchestru a Svatotomášského chlapeckého sboru patří dnes amarcord mezi nejdůležitější hudební reprezentanty Lipska na domácí scéně i v zahraničí a pyšní se plejádou ocenění nejvyšší kategorie.

Amarcord (zdroj lipamusica.cz)
Amarcord (zdroj lipamusica.cz)

Z vokální oblasti se v následujících dnech přesuneme k instrumentálnímu dialogu, který spolu budou vést dva špičkoví umělci světového renomé – královna harfy Jana Boušková a světový hornista Radek Baborák. Harfa a lesní roh, dva královské nástroje, které nás svým zvukem okouzlují v mnoha orchestrálních skladbách, ale jako duo je slýcháváme málokdy. Je to možná tím, že repertoár není tak obsáhlý a originální skladby pro toto obsazení komponovali zvláště píšící harfisté nebo hornisté. Ale přesto kdo jednou slyšel kombinaci harfa a horna v rukou špičkových interpretů Jany Bouškové a Radka Baboráka, propadne jejich kouzlu, a stejně tak tomu bude v sobotu 1. října v Doksech, kde umělci představí ryze francouzský repertoár.

Jana Boušková, Radek Baborák (zdroj lipamusica.cz)
Jana Boušková, Radek Baborák (zdroj lipamusica.cz)

V neděli se festival poprvé představí v Mimoni, a to s novodobou premiérou Michnovy Loutny české po nalezení houslového partu v roce 2014. Toto dílo provede v místním kostele Ensemble Inégal, v sólových partech vokálních se představí Gabriela Eibenová a Daniela Čermáková. V pondělí se pak v den výročí znovusjednocení Německa festival opět představí v příhraničním Großschönau, kde spolu Milostnou hru rozehrají mezzosopranistka Markéta Cukrová s Barbarou Marií Willi. Umělkyně představí nový projekt, který se věnuje období přechodu od klasicismu k romantismu v dílech Haydna, Mozarta, Tomáška, Bendy a Berlioze.

Markéta Cukrová (zdroj lipamusica.cz)
Markéta Cukrová (zdroj lipamusica.cz)

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na