Koncerty Janáčkovy filharmonie Ostrava až do konce června pouze online

Vedení Janáčkovy filharmonie Ostrava se na základě rozhodnutí vlády z minulého týdne o pomalém rozvolňování restrikcí v oblasti kultury rozhodlo, že zruší všechny veřejné akce do 30. června 2020.
Janáčkova filharmonie Ostrava (ilustrační foto Ivan Korč)

„Bohužel není úplně možné zajistit členům orchestru na pódiu patřičnou vzdálenost, protože při symfonických koncertech jich hraje asi 80. Po připočtení technické podpory a dalších členů organizačního týmu se sami dostáváme na téměř 100 lidí. A přidáme-li k tomu ještě posluchače, jsme na mnohem vyšších číslech, než jaká mohou být považována za bezpečná. Na prvním místě je pro nás totiž zachování zdraví členů orchestru i našich posluchačů,“ vysvětluje ředitel JFO Jan Žemla.

Konkrétně se toto rozhodnutí týká 7 abonentních koncertů, mezi nimiž jsou i koncerty, na nichž měly zaznít Šostakovičova Leningradská, Berliozova Fantastická nebo očekávaný recitál vynikajícího britského pianisty Paula Lewise.

„Osobně vnímám zrušené koncerty velmi intenzivně, zejména z uměleckého hlediska šlo o mimořádné akce. Umělci, kteří měli vystoupit, byli výjimeční a budeme je obtížně získávat znovu. Přesto bych rád většinu zrušených programů uvedl v koncertní sezóně, kterou začneme aktuálně připravovat, tedy v sezóně 2021/22,” říká Jan Žemla. Platí to i pro dva crossoverové projekty s Ondřejem G. Brzobohatým a Davidem Kollerem, které se měly uskutečnit v Gongu v Dolních Vítkovicích.

„Vstupné postupně vracíme. Našim stálým abonentům nabídneme s novou sezónou možnost částku, kterou bychom vraceli, odečíst z ceny nového předplatného.  Samozřejmě budeme vděčni, pokud nás v této pro kulturu nelehké době podpoříte a nebudete vrácení vstupného požadovat. Zároveň bychom touto cestou chtěli poděkovat těm, kteří se k tomuto solidárnímu gestu již rozhodli. Velmi si toho vážíme. “ doplňuje vedoucí marketingu JFO Petra Javůrková.

Janáčkova filharmonie však chce s posluchači zůstat v kontaktu i nadále. Proto se jim rozhodla v obvyklé době svých koncertů, tedy ve čtvrtek od 19 hodin zprostředkovat přímý přenos komorních koncertů členů orchestru. První z přenosů 16. dubna 2020 zhlédlo na Facebooku JFO téměř 8000 lidí. Programy koncertů budou zveřejňovány na svých webových stránkách a Facebooku. Během zkoušek i samotného přenosu jsou dodržována všechna nařízená hygienická opatření.

 

V příštím týdnu představí Janáčkova filharmonie program své již 67. sezóny, pro niž jsou klíčové tři osobnosti, které budou mít zásadní vliv na další formování orchestru. Tou nejvýznamnější bude nový šéfdirigent. Prodej vstupenek a předplatného (zatím pouze online) bude zahájen 28. 4. 2020.

 

 

Mohlo by vás zajímat