Košice navštíví vítězka Queen Elisabeth Competition

Do Státní filharmonie Košice zavítá vítězka jedné z nejprestižnějších mezinárodních soutěží Queen Elisabeth Competition – Korejka Hayoung Choi, která zahraje sugestivní Šostakovičův violoncellový koncert. Na symfonickém koncertu cyklu A zazní díla Ivana Karabitse a Dmitrije Šostakoviče v podání orchestru Státní filharmonie Košice pod vedením Zbyňka Müllera. Akce se uskuteční ve čtvrtek 27. října v 19:00 hodin v Domě umění.
Hayoung Choi (foto Ettore Causa)
Hayoung Choi (foto Ettore Causa)

Jihokorejská violoncellistka Hayoung Choi je vítězkou několika mezinárodních soutěží, získala první cenu a dvě zvláštní ceny na prestižní 3. mezinárodní violoncellové soutěži Krzysztofa Pendereckého v Polsku. Ve třinácti letech získala první cenu na Mezinárodní soutěži Johannesa Brahmse v Rakousku, kde se stala nejmladší vítězkou v historii soutěže. Mezi její největší úspěchy patří letošní vítězství v prestižní soutěži Queen Elisabeth Competition, kde zaujala Violoncellovým koncertem č. 1 Es dur Dmitrije Šostakoviče. A právě toto dílo přináší i do Košic. I přes svůj nízký věk má Hayoung Choi za sebou již řadu účinkování s orchestry a vystoupení na renomovaných festivalech. Patří mezi ně napříkladCity of London Festival, Amsterdam Cello Biennale v Holandsku či Kronberg Cello Festival v Německu. Jako komorní hráčka vystupovala s významnými hudebníky, jako jsou Gidon Kremer, Christian Tetzlaff a Mitsuko Uchida, a zúčastnila se mistrovských kurzů u Sira Simona Rattlea, Christopha Eschenbacha či Daniela Barenboima.

Na koncertě budou mít návštěvníci možnost poslechnout si skladby Ivana Karabitse a Dmitrije Šostakoviče. Dramaturgii koncertu přibližuje hlavní hostující dirigent Státní filharmonie Košice Zbyněk Müller: „Významný ukrajinský skladatel Ivan Karabits se v Koncertu pro orchestr č. 1 ‚Hudební dar Kyjevu‘ představuje jako syntetik, který organicky spojuje tradiční s moderním, obohacené o prvky folklorizující. Instrumentace je bohatá a barevná, dílo i při všech kontrastech nepůsobí nijak vyhroceně. Oproti tomu Šostakovič nám dává pocítit, co je skutečná hloubka prožívání. To, co mnozí z nás považují za smutek, prázdnotu, opuštění, zoufalství, poněkud bledne ve srovnání s intenzitou těchto prožitků, které zprostředkovává hudbou Dmitrij Šostakovič. A ještě také sarkasmus, ironie, parodie, výsměch a podivný triumf. To vše v jeho dílech bohatou měrou najdeme a nejinak je tomu i ve violoncellovém koncertu a 6. symfonii, která patří poněkud neprávem k těm méně často uváděným.“

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments