Košická filharmonie uvede Čajkovského Oněgina

Příběhy nenaplněné lásky a temného hrdinství ukotvené v podmanivé a dechberoucí hudbě – to jsou Evžen Oněgin a Taras Bulba. Na koncert zve posluchače Státní filharmonie Košice. Britského dirigenta Finnegana Downie Deara nahradí z důvodu náhlého onemocnění český dirigent Jaroslav Kyzlink. Jako sólisté vystoupí sopranistka Linda Ballová a barytonista Svatopluk Sem. Koncert z abonentní řady A s názvem Čajkovského Oněgin se uskuteční ve čtvrtek 25. ledna 2024 v 19:00 hodin v Domě umění.
Svatopluk Sem (zdroj Státní filharmonie Košice)
Svatopluk Sem (zdroj Státní filharmonie Košice)

Z téměř tuctu Čajkovského oper je Evžen Oněgin považován nejslavnější a nejkrásnější. Dílo je skvělým příkladem lyrické opery a autor ho obohatil o dramatické momenty. Její libreto se věrně drží Puškinových básnických textů. Děj opery líčí dojemný a emotivní příběh lásky a vnitřního dramatu, vše podkreslené podmanivou hudbu. Díky použití symfonických prvků, bohaté orchestrální instrumentaci a nádherným melodickým linkám se opera stala úspěšnou na mezinárodní scéně.

V inscenaci Evžena Oněgina v Národním divadle Brno úspěšně debutovala v roli Taťány slovenská sopranistka Linda Ballová. Premiéra byla v roce 2020 vysílána v přímém přenosu na ČT art. V Košicích se v roli Evžena Oněgina představí český barytonista Svatopluk Sem, pro kterého je tato opera srdeční záležitostí. „Díkybohu se to splnilo a teprve nedávno jsem ji mohl nastudovat v Národním divadle v Brně. Je úžasné, jak hudba vykresluje nálady a dramatické zvraty, které se v opeře mění každým okamžikem. Z mého pohledu je Evžen Oněgin o lásce, zklamání a nenaplněné touze. Samotné téma a děj lze zasadit nejen do doby, kdy Puškin toto dílo napsal. Pocity lásky a zklamání prožívají lidé i dnes a vždy budou velmi silným tématem. Proto mám tuto roli tak ráda, protože se dokážu plně vcítit do reálné situace během opery. Ano, je to také proto, že asi každý z nás v životě zažil nějaké zklamání v lásce,“ prohlásil.

Ve druhé části večera zazní v podání Filharmonie Košice orchestrální rapsodie Taras Bulba pod vedením Jaroslava Kyzlinka. Jedná se o známou a často uváděnou skladbu Leoše Janáčka, kterou zkomponoval na samém počátku první světové války na motivy povídky Nikolaje Vasiljeviče Gogola. Taras Bulba patří k Janáčkovým emocionálně nejsilnějším dílům. Skladba plyne velmi volně a přirozeně a silně prochází mnoha náladami, barvami a odstíny. Obsahuje mnoho Janáčkových charakteristických drobných motivů, fragmentů a prvků taneční a lidové hudby či milostných témat. Jeho hudba je plná mnoha dojemných a krásných melodických linek a má zvláštní místo v celé české symfonické hudbě. Zároveň však dokonale reprezentuje Janáčkův jedinečný zvukový svět a podle skladatele hudebně ztělesňuje doslova celý lidský život se všemi jeho stránkami.

Koncert z abonentní řady A s názvem Čajkovského Oněgin se uskuteční ve čtvrtek 25. ledna 2024 v 19:00 hodin v Domě umění. Vstupenky na akce Státní filharmonie Košice jsou v prodeji se slevou v pokladně Domu umění od pondělí do čtvrtka (10:00 až 12:00, 14:00 až 17:00 hodin) a hodinu před akcí.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments