Košické hudební jaro: Koncert staré hudby a Rachmaninovovo výročí

Čtvrtý festivalový týden Košického hudebního jara přinese dvě akce. Spojení Ovidiovy milostné poezie a rané barokní hudby zažijí návštěvníci na komorním koncertu staré hudby Lettere amorose v synagoze na Zvonárské ulici. Rachmaninovův a Brucknerův symfonický koncert představí v košickém Domě umění dva debutující umělce. Elektrizující klavíristka Zee Zee zaujme interpretací Rapsodie na Paganiniho téma Sergeje Rachmaninova a dirigent Eugene Tzigane podtrhne duchovní rozměr v Brucknerově 6. symfonii.
Zee Zee (foto Marco Borggreve)
Zee Zee (foto Marco Borggreve)

Lettere amorose
16. května 2023, 19:00 hodin
Zvonařská synagoga

Komorní koncert Lettere amorose uvede soubor Le nuove musiche, který se věnuje historicky poučené interpretaci raně barokní, především italské hudby na barokní nástroje. Název souboru v překladu znamená „nová hudba“ a odráží dlouhodobý cíl souboru provádět historickou, ale neznámou nebo málo známou hudbu, která se tak stává pro posluchače novou. Návštěvníci se seznámí se zvukem kopií historických nástrojů, jako je chitarrone neboli theorba, barokní kytara a viola da gamba.

Koncert v rámci Košického hudebního jara uvede vedoucí souboru Jakub Mitrík: „Lettere amorose jsou jedinečným spojením Ovidiovy milostné poezie a raně barokní hudby. Hudba komponovaná ve stylu ‘recitar cantando’, tedy zpívané recitace, přináší širokou škálu emocí a doslova hýbe duší posluchače. To bylo cílem skladatelů první poloviny sedmnáctého století. Hudbou podpořit, jakoby umocnit emoce, které se v poezii nacházejí. Prožijeme s nešťastnou královnou Didonou její nářek nad odcházejícím Aeneem, který ji opustil.”

V synagoze na Zvonárské ulici v Košicích vystoupí spolu s Jakubem Mitříkem (chitarrone / barokní kytara) Hilda Gulyás (soprán), Desireé Wöhrer (viola da gamba / lirone) a o umělecký přednes se postará herečka Tatiana Poláková.

Le nuove musiche (zdroj Le nuove musiche)
Le nuove musiche (zdroj Le nuove musiche)

Rachmaninov a Bruckner
18. května 2023, 19:00 hodin
Dům umění

Košické hudební jaro reflektuje také 150. výročí narození Sergeje Rachmaninova. Třetí symfonický koncert festivalu tak přinese Rachmaninovovu Rapsodii na Paganiniho téma v interpretaci klavíristy Zee Zee. V podání orchestru Státní filharmonie Košice pod vedením dirigenta Eugena Tziganeho zazní také Symfonie č. 6 A dur Antona Brucknera.

Rapsodie na Paganiniho téma Sergeje Rachmaninova je formálně velmi zajímavé dílo. Jedná se o cyklus 24 variací vycházejících z Paganiniho populárního houslového Capriccia a moll, díla hojně využívaného a upravovaného různými skladateli. Název Rapsodie však naznačuje, že skladatel se striktně nedrží ustálené formy variací, ale dává dílu volnější a epičtější charakter. Hudba se vyznačuje jasnou klavírní fakturou, jednoduchostí harmonických instrumentálních prostředků a určitými asketickými rysy, které získávají převahu nad lyričností široké melodiky, charakteristickou pro Rachmaninovovy koncerty.

Symfonie č. 6 A dur Antona Brucknera patří k méně hraným skladatelovým dílům. Svým charakterem je blízká Čtvrté symfonii a někdy bývá označována za pastorální, ani ne tak pro svou idylickou náladu nebo spojení s přírodou, ale spíše pro klid a jednoduchost, které v ní převládají. Je v ní mnohem méně monumentality typické pro jeho ostatní symfonie, bouřlivých vášní a extatického vzrušení a hudební proces se odvíjí plynule. Přesto jde o typické Brucknerovo dílo, účinné a energické.

Eugene Tzigane (zdroj Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK)
Eugene Tzigane (zdroj Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK)

Nápaditá a elektrizující interpretka Zee Zee je jedinečnou umělkyní mezi mladou generací klavíristů. Deník Los Angeles Times popsal její hru jako „silnou, vášnivou a přesvědčivou ukázku čistého umění“. K vrcholům posledních sezón této mladé čínské hvězdy patří zahajovací koncerty s Estonským národním symfonickým orchestrem, vystoupení s Čínskou filharmonií v Pekingu, v Royal Festival Hall a s Hongkongskou filharmonií. V minulých sezónách Zee Zee vystupovala s předními orchestry po celém světě, včetně BBC Symphony, BBC National Orchestra of Wales, London Philharmonic, Los Angeles Philharmonic a Seattle Symphony. Zee Zee má za sebou řadu recitálů v londýnské Wigmore Hall, Kennedyho centru ve Washingtonu, Lincolnově centru v New Yorku a vystoupení na festivalech, jako jsou Gilmore Festival, Aspen Music Festival a Klavier-Festival Ruhr a další. Je laureátkou mezinárodních soutěží, z nichž nejvýznamnější je její vítězství v soutěži královny Alžběty v roce 2013.

Eugene Tzigane se narodil v Japonsku, vyrůstal na obou stranách Pacifiku a v současné době žije v Evropě, což mu dává rozmanité kulturní a hudební zázemí. Od útlého věku byl obklopen hudbou velmi odlišného původu – od jazzu po orchestrální hudbu, od klasické a filmové hudby po lidovou hudbu a tanec východní Evropy. Tzigane studoval u Jorma Panuly na Královské hudební škole ve Stockholmu, kde získal postgraduální diplom. V tomto období získal několik dirigentských ocenění, mimo jiné v soutěžích Gzegorze Fitelberga, Georga Soltiho a Lovra von Matačiće. Pozice šéfdirigenta Nordwestdeutsche Philharmonie (Herford) mu umožnila cestovat po celém světě a spolupracovat například s Brucknerovým orchestrem Linz, Londýnským filharmonickým orchestrem, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Nizozemskou filharmonií, Orchestra National d’Île de France a Tokijským metropolitním symfonickým orchestrem.

V současné době je Eugene Tzigane šéfdirigentem a uměleckým ředitelem Symfonického orchestru Kuopio ve Finsku. Na koncert v Domě umění zve takto: „Velkorysost ducha, jemnost jeho půvabu a záblesky vznešenosti. To je jen několik aspektů 6. symfonie Antona Brucknera. A přestože se jedná o hudbu monumentálního rozsahu, v jádru je stále velmi osobní, lidská a procítěná. Je to upřímná, nenáboženská nabídka pro ty, kdo hledají božství, které je v nás všech.“

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments