Košické hudební jaro nabídne Mahlerova Titána

Druhý týden festivalu Košické hudební jaro nabídne formát Piano Days a symfonický koncert Mahlerův Titán se sólistou Václavem Petrem a Státní filharmonií Košice pod taktovkou Finnegana Downieho Deara.
Finnegan Downie Dear (zdroj Státní filharmonie Košice, foto MIriama Fenciková)
Finnegan Downie Dear (zdroj Státní filharmonie Košice, foto MIriama Fenciková)

Součástí Košického hudebního jara je i jeden z koncertů festivalu Piano Days. „K tomu, aby klavír zněl, potřebujeme struny a kladívka, ale nejdůležitější je klavírista. On má klíč k hudbě. Když slyšíte skvělého klavíristu hrát na skvělý nástroj, je to umělecký zážitek, na který jen tak nezapomenete,“ láká na koncert jeho organizátor Ivan Šiller.

V Košicích zahrají v rámci Piano Days Ivan Buffa a Diana Buffa díla Chopina, Bergera, Podprockého, Bartóka, Debussyho, Mosera, Janulyté, Kmiťovej a Ravela. Dle slov samotných klavíristů mohou návštěvníci objevit podobné kompoziční souvislosti mezi skladbami a souvislosti mezi klasickou a současnou hudbou. Dvě díla budou navíc uvedena ve světové premiéře. Komorní koncert Piano Days se uskuteční v pondělí 2. května 2022 v 19:00 hodin v Domě umění.

Ivan Buffa je jednou z předních uměleckých osobností na Slovensku. Od roku 2008 vede úspěšné hudební těleso Quasars Ensemble. Jeho díla zazněla na prestižních festivalových pódiích a v roce 2007 získal za skladbu Rituál cenu Jána Levoslava Belly. Se souborem Quasars Ensemble získal také nejvyšší umělecké ocenění na Slovensku – Křišťálové křídlo (2013). Jako dirigent obsáhl repertoár od pozdního romantismu, impresionismu, neoklasicismu a expresionismu přes poválečnou avantgardu až po nejnovější díla.

Ve druhé polovině koncertu se k Ivanu Buffovi připojí Diana Buffa – specialistka na komorní hudbu. Důležité místo v jejím repertoáru zaujímá soudobá hudba. Je spoluzakladatelkou souboru Quasars Ensemble, se kterým vystupovala na mnoha evropských scénách.

Druhý symfonický koncert v rámci Košického hudebního jara je výjimečný hned v několika ohledech. Mahlerovu symfonii Titán bude dirigovat vítěz Mahlerovy soutěže 2020 – Finnegan Downie Dear. Gustav Mahler se ve své první symfonii nechal inspirovat básní Jeana Paula Titan. Skladatel se v ní pokusil vyjádřit filozofické či doslova metafyzické myšlenky a vtiskl jí punc téměř extatické atmosféry. Hudba symfonie je velmi účinná a bezprostřední. Koncert Mahlerovy symfonie Titan se uskuteční ve čtvrtek 5. května v 19:00 hodin.

Sólistou Haydnova Koncertu pro violoncello a orchestr č. 2 D dur bude Václav Petr, semifinalista mezinárodní soutěže Grand Prix Emannuela Feuermanna a vítěz 70. ročníku soutěže Pražského jara.

Koncert zahájí předehra Leonora III Ludwiga van Beethovena. Mezi posluchači si získala obrovskou popularitu, kterou jí přinesl zejména triumfální závěr, snad nejefektnější a nejnapínavější ze všech Beethovenových symfonických děl.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


1 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments