Košický festival nabídne koncert Ivana Ženatého a Mariana Lapšanského

Pátý a závěrečný týden 67. ročníku mezinárodního festivalu Košické hudební jaro nabídne komorní koncert s osobním příběhem. Dlouholeté přátelství a vzájemné souznění jsou mimohudebními atributy, které posluchači ocení na houslovém recitálu Ivana Ženatého s klavíristou Marianem Lapšanským.
Ivan Ženatý (zdroj Ivan Ženatý)
Ivan Ženatý (zdroj Ivan Ženatý)

Komorní koncert nabídne interpretaci dvou významných osobností slovenského a českého hudebního umění. Houslista Ivan Ženatý a klavírista Marian Lapšanský společně provedou posluchače skladbami Beethovena, Dvořáka, Debussyho a Francka. Část recitálu přibližuje Ivan Ženatý: „Naše vystoupení zahájíme romantickými kusy Antonína Dvořáka, což je pro mne osobně nejpřirozenější volba. Zároveň mě fascinuje, že poté, co tyto krátké skladby hraji po celém světě už čtyřicet let, mi stále připadají dojemné a nové.“

Kromě hudby spojuje Ivana Ženatého a Mariana Lapšanského dlouholeté přátelství a vzájemná úcta. „Mým přáním bylo zakončit večer Sonátou Césara Francka a začal jsem se hned těšit na všechny barvy, které pianista tohoto formátu dokáže vykouzlit. Je potěšením a požehnáním, když se houslista může v romantické hudbě do tohoto zvukového ‚mechu’ ponořit s absolutní jistotou, že úroveň všech hlasů zůstane přesně vyvážena, protože vedle sebe má partnera s neuvěřitelným citem právě pro balanc,“ říká Ženatý.

Houslový virtuos Ivan Ženatý opakovaně vystupuje se slavnými mezinárodními tělesy, jako jsou BBC Symphony Orchestra, Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks, Berliner Symphoniker, La Orquesta Nacional de España, ale i s předními českými orchestry, jako jsou Česká filharmonie, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK a Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Svým mimořádně bohatým repertoárem čítajícím více než padesát houslových koncertů oslovuje široké publikum, aniž by na chvíli opustil svět klasické hudby. Kromě technické dokonalosti je oceňován jeho vkus pro styl a podmanivá krása tónu. Ivan Ženatý přijal profesuru na Vysoké hudební škole v Drážďanech a je také profesorem na Meadowmount School of Music v New Yorku.

Klavírista Marian Lapšanský je pravidelným hostem prestižních koncertních pódií doma i ve světě. Uskutečnil řadu sólových recitálů a komorních koncertů na významných festivalech, jako jsou Wiener Festwochen, Salzburger Festspiele, Berliner Festtage, Dresdner Musikfestspiele, Pražské jaro a Bratislavské hudební slavnosti. Marian Lapšanský je nejen vynikajícím sólistou, ale také komorním hráčem. Významnou roli hraje také jako organizátor slovenského hudebního života. Ať už jako umělecký ředitel festivalu Musica Nobilis, prezident Mezinárodní klavírní soutěže J. N. Hummela v Bratislavě nebo generální ředitel Slovenské filharmonie. Je často zván do porot prestižních mezinárodních klavírních soutěží. Pedagogicky působí na Akademii umění v Banské Bystrici a v poslední době také na Akademii múzických umění v Praze a Vysoké škole múzických umění v Bratislavě.

Houslový recitál se koná 23. května 2023 od 19:00 hodin v Domě umění.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments