Košičtí filharmonici vystupují z komfortní zóny

Jedinečný cyklus komorních koncertů pokračuje v září i říjnu – Konkrétně o programu Hráme komorne – SFK přistupuje k hygienickým opatřením nad rámec povinností – Novou 52. koncertní sezonu SFK otevře houslový virtuóz Jiří Vodička – Jubilejní 50. ročník Mezinárodního varhanního festivalu se přesouvá na příští rok – Informace o výměně a prodeji abonentek.
Zbyněk Müller (zdroj SFK)

Může hrát orchestr i komorně?
Není zcela běžné, aby se hráči filharmonického orchestru prezentovali v komorní sestavě. Je na to třeba kuráž a talent. Hudebníci Státní filharmonie Košice (SFK) přetavili aktuální koronavirovou situaci na šanci vystoupit z komfortní zóny velkého symfonického tělesa. Představí se v sérii koncertů Hráme komorne v menších sestavách ještě před otevřením nové sezóny, a to během září a října 2020. “Ve městě a regionu dlouhodobě vnímáme absenci produkce komorní hudby. Formát pravidelných komorních koncertů, který jsme odstartovali v červnu, systematicky vyplní prázdné místo v kulturním životě Košic. Přínosem je i motivace hráčů SFK ke hře v komorních tělesech. Z dlouhodobého hlediska tato praxe přinese zvyšování interpretační úrovně jednotlivců, a tím i orchestrálního tělesa jako celku. Zároveň budou moci návštěvníci blíže poznat naše hráče,” uvedla Jana Šargová, manažerka koncertního provozu SFK.

Série koncertů Hráme komorne začíná již 3. září
Návštěvníky zveme na 9 koncertů z cyklu Hráme komorne. Tři z nich proběhnou pod vedením dirigentů: českého hosta Roberta Jindru a šéfdirigenta SFK Zbyňka Müllera. Dramaturgická linie představí jednotlivě dechovou a smyčcovou složku orchestru, které se na závěr spojí v menší symfonické těleso. Šostakovičovo kvarteto věnované památce obětí fašismu a války bude v ostrém kontrastu s Wagnerovským nadčasovým dílem o otcovské lásce k novorozenému synovi (3. září). Během Haydnovy “Rozlučkové” symfonie, která má za sebou humorný kuloární příběh, budou hráči postupně odcházet z pódia (17. září). Posluchače jistě potěší i populární dílo Simple Symphony od významného anglického skladatele Benjamina Brittena (1. října). Specialitou hudebního cyklu jsou samostatné koncerty smyčcových a dechových sekcí. Například, ŠfK Strings zahrají pod vedením koncertního mistra Maroše Potokára mimořádně emotivní dílo Adagio od Samuela Barbera (8. řjína). Atraktivní bude i polorecitál v podání koncertního mistrMátyáse Mézese v klavírním doprovodu Janette Katinové. Druhou polovinu koncertu ozvláštní netradiční obsazení hornového kvintetu (10. září). Největší hudební nástroj v Domě umění po delší době rozezvučí varhaník Štefan Iľaš. Na jeho recitálu (24. září) zazní i dramatická Bachova Toccata a fuga d mol. Vybrané koncerty je možné vidět i formou veřejných generálek s průvodním slovem Petra Katinu.

Robert Jindra (foto Petr Hrubeš)

Ředitelka SFK Lucie Potokárová: Jsem velmi ráda, že cyklus mimořádných komorních koncertů, které jsme odstartovali v červnu, jakmile to pandemická opatření umožnila, si vysloužil velmi příznivou odezvu u laického i odborného publika. Tyto koncerty přinášejí kromě samotného komorního repertoáru i velký prostor pro využití sólistického potenciálu našich klíčových členů orchestru. Těší mě, že jsme měli prostor sestavit dramturgickou koncepci dohromady až devíti takových koncertů, bez nutnosti angažování jakéhokoliv hostujícího umělce. Svých náročných úkolů na vysoké úrovni se dokáží zhostit naši hráči v pestrých komorních kombinacích od sólo jednotlivců až po komorní obsazení orchestru.”

Bezpečně ve filharmonii
SFK zavádí hygienická opatření nad rámec jejich povinností. Pokračuje v šachovnicovém sezení, dezinfekci rukou při vstupu, nošení roušek i v dodržování bezpečné vzdálenosti při čekání na akce. Koncerty budou trvat hodinu a bez přestávky. Navíc prostory Domu umění se dezinfikují každou hodinu.

Mátyás Mézes (zdroj SFK)

Nová sezóna a přesun festivalu
V pořadí 52. koncertní sezóny Státní filharmonie Košice odstartuje Zahajovací koncert 22. října 2020 pod taktovkou šéfdirigenta Zbyňka Müllera. Jako sólista se představí Jiří Vodička, koncertní mistr České filharmonie. Virtuóz patří k nejvýznamnějším, vysoce oceňovaným a nejvyhledávanějším českým houslistům. Zároveň se SFK rozhodla přesunout 50. ročník Mezinárodního varhanního festivalu na podzim 2021. Vzhledem k jeho mezinárodnímu obsazení, jubilejnímu potenciálu a aktuální situaci.

Výměna a prodej abonentek
Výměna a prodej abonentek na 52. koncertní sezónu bude probíhat od 9. do 30. září. Pokladna SFK je otevřena v prodloužených otevíracích hodinách a vždy hodinu před akcí. Komorní koncerty SFK podpořilo Ministerstvo kultury SR v rámci prioritního projektu. Aktuální informace o dění ve Státní filharmonii Košice jsou pravidelně publikovány na webové stránce a sociálních sítích filharmonie.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments