Košičtí studenti jako plnohodnotní hráči v orchestru

I v letošní sezóně nabízí Státní filharmonie Košice studentům konzervatoře možnost vyzkoušet si skutečný život v orchestru. Nejlepší studenti košické konzervatoře se zúčastní pravidelného zkušebního procesu s filharmoniky pod vedením dirigenta Rastislava Štúra a své zkušenosti zúročí na společném symfonickém koncertě. Koncert s podtitulem Mladí mladým – umělci vědcům se uskuteční ve čtvrtek 8. června 2023 od 19:00 hodin v Domě umění. Při této příležitosti udělí Slovenská akademie věd ocenění vítězům Soutěže mladých vědeckých pracovníků do 35 let.
Lea Tomašiková (zdroj Lea Tomašiková)
Lea Tomašiková (zdroj Lea Tomašiková)

Pod vedením slovenského dirigenta Rastislava Štúra se s orchestrem Státní filharmonie Košice představí Renata Nasibulina (saxofon, 2. ročník), Sára Dlugošová (zpěv, 6. ročník), Kristián Guttek (zpěv, 4. ročník) a Lea Tomašiková (klavír, 6. ročník). Mladí sólisté přednesou díla Masseneta, Mozarta a Ravela. Další studenti konzervatoře obsadí po přestávce i pozice v orchestru ŠFK a pod vedením vedoucích nástrojových skupin orchestru provedou s filharmoniky Českou suitu Antonína Dvořáka.

Více o práci se studenty konzervatoře prozradil Rastislav Štúr v krátkém rozhovoru. Z řady studentů se k rozhovoru připojila Lea Tomašiková – talentovaná klavíristka ze třídy Janette Katinové Šingerové. Zúčastnila se kurzů pod vedením Iva Kahánka, Mariana Lapšanského a Ivana Šillera a také Mezinárodních interpretačních kurzů Konvergence.

Pane Štúre, jak vnímáte spolupráci se studenty hudby? Leo, co pro vás znamená spolupráce s orchestrem ŠFK a uznávaným dirigentem?
Rastislav Štúr: Tato spolupráce bývá přínosná pro obě strany, studenti přicházejí do kontaktu s praxí, často poprvé hrají pod dirigentem a se zkušenými kolegy ve větším tělese, kde musí dýchat všichni společně. A já se těším na jejich nadšení a chuť si zamuzicírovat.

Lea Tomašiková: Příležitost hrát s profesionálním dirigentem a orchestrem je pro studenty konzervatoří na Slovensku velmi výjimečná. O to víc si ji všichni nesmírně vážíme. Důležitý je pro nás nejen samotný koncert, ale i proces příprav a společných zkoušek, které nám přinesou cenné zkušenosti do života.

Přibližte nám, prosím, některá díla koncertu “ŠFK a studenti konzervatoře”.
Rastislav Štúr: Osobně se nejvíce těším na Dvořákovu Českou suitu, krásnou skladbu v lidovém duchu s jemnými emocemi v preludiu a romanci, taneční náladou v polce, menuetu a ohnivém a vášnivém furiantu.

Lea Tomašiková: Mám velkou radost, že si s orchestrem ŠFK budu moci zahrát právě Ravelův Klavírní koncert G dur. Toto dílo je plné lehkosti, barevnosti, svěžesti s prvky jazzu, ale především radosti. Je přesně takové, jako mladý člověk, kterému hudba přináší upřímnou radost a potěšení.

Co nového si může návštěvník košické filharmonie odnést z vašeho koncertu?
Rastislav Štúr: Budu rád, když si posluchač odnese plnohodnotný zážitek a bude vnímat studenty jako naše rovnocenné a plnohodnotné kolegy.

Lea Tomašiková: Jako studenti jsme roky pravidelně navštěvovali koncerty ŠFK. Stát na pódiu s košickým orchestrem je pro nás jednoznačně splněným snem. Věřím, že právě tato energie radosti a nadšení bude nakažlivá jak pro posluchače, tak pro hudebníky.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


1 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments