Kožená sklidila dvojí ovace vstoje

Dvojími ovacemi vstoje včera večer ve zcela zaplněné Dvořákově síni Rudolfina ocenilo publikum mezzosopranistku Magdalenu Koženou. Na koncertu nazvaném Jak líbeznými tóny… přednesla zejména árie od Claudia Monteverdiho. V orchestrálních skladbách italských komponistů sedmnáctého století ji doprovodil renomovaný basilejský orchestr La Cetra. Řídil ho italský dirigent a cembalista Andrea Marcon.Pražský koncert byl posledním letošním vystoupením Kožené v České republice, v polovině června se jí narodí třetí dítě. Praha je po Heidelbergu a Toulouse posledním evropským zastavením, při němž představila tento nový monteverdiovský program. Nadšené posluchače odměnila pěvkyně na konci koncertu dvěma přídavky od Girolama Frescobaldiho a Tarquinia Meruly.

S dirigentem Marconem se světově uznávaná pěvkyně zná deset let. Poprvé se setkali, když natáčeli desku s Händelovými skladbami, a jak říká Kožená, hned si porozuměli. Cítí prý stejnou energii a podobně vnímají i hudbu. „Andrea je velice impulzivní člověk, který o italské renesanci a baroku ví strašně moc. Pro mě je inspirativní se od něho dozvídat spoustu zajímavostí. Vnáší do hudby mnoho temperamentu a velmi rád improvizuje přímo na koncertu, takže je to pokaždé trochu jiné,“ řekla před koncertem.

Marcon na setkání po vystoupení uvedl, že právě Kožená je jako jedna z mála schopna uzpívat náročný Monteverdiho cyklus Il combattimento di Tancredi e Clorinda, v němž pěvecky ztvárňuje tři postavy. Společně se Kožená s Marconem zase v Praze objeví v roce 2016.

Koženou čeká před Velikonocemi ještě uvedení nového alba. Titul z jejího domovského vydavatelství Deutsche Grammophon se nazývá Prayer – Voice & Organ. S německým varhaníkem Christianem Schmittem na CD natočila duchovní písně mimo jiné od Franze Schuberta či Antonína Dvořáka. I z monteverdiovského projektu vznikne deska. Kožená je také patronkou letos se konajícího mezinárodního projektu Rok české hudby a hudebního projektu České sny.

Nejúspěšnější česká operní pěvkyně současnosti, která 26. května oslaví čtyřicáté první narozeniny, má se svým manželem Simonem Rattlem, slavným dirigentem Berlínské filharmonie, dva syny – devítiletého Jonáše a šestiletého Miloše. Nyní čeká holčičku, která pravděpodobně dostane české jméno, jak řekla Kožená tento týden.

Na pódium se vrátí už v září, přesně tři měsíce po porodu. Zpívat bude v poloscénicky zpracovaných Matoušových pašijích ve švýcarském Luzernu, na londýnském festivalu BBC Proms a na začátku října pak v New Yorku.

Foto archiv