Krumlovské „Toulky barokní Evropou“ byly oslavou barokní varhanní tvorby

Český Krumlov je město plné unikátů. Za barokní branou z Klášterní ulice se rozkládá areál Minoritského kláštera. Na nádvoří Tramín stojí Kostel Božího těla a Panny Marie Bolestné, ve kterém se konalo v neděli 19. září 2021 varhanní matiné s názvem „Toulky barokní Evropou“. V tomto kostele se nachází starý unikátní nástroj, který je navíc umístěn za oltářem, nikoliv na kúru. Během koncertu se tak v posluchačích vzbuzuje neobvyklý pocit, že hudba vychází přímo z oltáře.

Klášterní kostel Božího Těla a Panny Marie Bolestné Český Krumlov (zdroj Kláštery Český Krumlov)
Klášterní kostel Božího Těla a Panny Marie Bolestné Český Krumlov (zdroj Kláštery Český Krumlov)

V propracované dramaturgii koncertu se střídaly známé skladby s méně známými raritami. Matiné bylo zahájeno i ukončeno skladbami J. S. Bacha. Bachova velikost tkví v tom, že nevymýšlí abstraktní konstrukce, nýbrž tvoří emocionální mistrovská díla, jejichž celkový dojem je posluchačům velmi srozumitelný.

Druhá skladba od Georga Böhma – Vater unser im Himmelreich („Otče náš, jenž jsi na nebesích“) – byla něžnou prosebnou modlitbou. Jemnější díla byla prostřídána dvěma toccatami Georga Muffata. Veselejší notou evokovala bezstarostnost skladba Johna Stanleyho Voluntary. Jan Pieterszoon Sweelinck ve své kompozici Mein junges Leben hat ein End poplakal nad ztraceným mládím. Buxtehudova Ciacona e-moll zaujala zvláštním, až disharmonickým závěrem.

Preludiu in e-moll jakoby německo-holandský skladatel Nicolaus Bruhnsv několika pasážích předběhl svou dobu – jedná se o jednu z nejkrásnějších, byť ne tak známých skladeb pro varhany. Závěrečnou skladbu, Bachův Koncert d-moll, zahájila bouřlivá Fuga, následována jemným Largem, celá skladba poté vyvrcholila v živé, burácející Allegro.

Pokud jde o samotného varhaníka Petra Čecha, předvedl výkon, kterému by bylo stěží co vytknout. Tempa, registry, způsob frázování a artikulace, to vše se v jeho podání změnilo v oslavu barokní varhanní tvorby.

Petr Čech (foto Jiří Jaroch)
Petr Čech (foto Jiří Jaroch)

Koncert „Toulky barokní Evropou“ 19. 9. 2021 v 11 hodin
Festival barokních umění v Českém Krumlově
Klášterní kostel Božího Těla a Panny Marie Bolestné, Český Krumlov

Petr Čech – varhany

Program:
Johann Sebastian Bach: Concerto a moll
Georg Böhm: Vater unser im Himmelreich
Georg Muffat: Toccata prima
John Stanley: Voluntary
Jan Pieterszoon Sweelinck: Mein junges Leben hat ein End
Georg Muffat: Toccata septima
Dietrich Buxtehude: Ciacona e-moll
Nicolaus Bruhns: Preludium in e-moll
Johann Sebastian Bach: Concerto d moll

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments