Kühnův smíšený sbor pořádá koncert věnovaný 400. výročí úmrtí Williama Shakespeara

Premiéry nejen shakespearovské zazní ve středu 1. června 2016.

Premiéry nejen shakespearovské, tak nazval večer zasvěcený 400. výročí úmrtí anglického dramatika Williama Shakespeara Kühnův smíšený sbor. Celý večer je zasvěcen duchovním skladbám a dílům se Shakespearovými texty. Zazní úryvky z jeho Sonetů ve zhudebněné podobě i uměleckém přednesu. Ke spolupráci přizval sbor herečku Jessicu Boone, členku Prague Shakespeare Company. Během večera zazní v české premiéře skladby Michaela Cunninghama a Nilse Lindberga, obě na text zhudebněného Shakespearova Sonetu. Koncert řídí Lenka Navrátilová. Kühnův smíšený sbor se sbormistryní Lenkou Navrátilovou se představí posluchačům 1. června 2016 (19.30) v Národním muzeu – Českém muzeu hudby (Karmelitská 2, Praha 1) s dalším koncertem, který pořádá ve své vlastní produkci a kterým navazuje na koncertní řadu z minulých let. Tentokrát bude koncert věnován 400. výročí úmrtí anglického dramatika Williama Shakespeara – zazní zde úryvky z jeho Sonetů, zhudebněných i recitovaných. Provedena bude Mše g moll a Te Deum Ralpha Vaughana Williamse, část ze sbírky Musikalische Andachten německého skladatele Andrease Hammerschmidta a skladby soudobé. Sonet č. 76 norského skladatele Alfreda Jansona doplní dvě české premiéry – Shall I Compare Thee Michaela Cunninghama a skladba stejného názvu od Nilse Lindberga. V sólových partech se představí sopranistka Gražyna Biernot, altistka Jana Dvořáková, tenorista Tomáš Fiala a barytonista Petr Svoboda, na varhany bude hrát Daniela Valtová Kosinová, Shakespearovy verše přednese Jessica Boone.

Lenka Navrátilová k nadcházejícímu koncertu sdělila: „Sbor se představí ve velkém i komorním obsazení. Posluchače čekají krásné a monumentální dvojsborové skladby Mše a Te Deum Ralpha Vaughama Williamse, zvuk komorního ansámblu si posluchači vychutnají například ve dvou českých premiérách Cunninghama a Lindberga, obě skladby jsou na text Shakespearova Sonetu č. 18, který pak zazní ještě v podání Jessicy Boone, velké propagátorky Shakespearova díla. Jiný Shakespearův Sonet uslyšíme zhudebněný v náročné, ale velmi zajímavé skladbě norského skladatele Alfreda Jansona. Celý večer se ponese v duchu díla dvou velkých anglických mužů – dramatika W. Shakespeara a skladatele R. Vaughana Williamse.“

Kühnův smíšený sbor založil v roce 1959 Pavel Kühn (1938—2003) a pracoval s ním takřka nepřetržitě 45 let. Sbor se postupně stal průkopníkem v uvádění a cappellových děl světového romantismu v koncertních sálech a nahrávacích studiích a prokázal své kvality také v repertoáru oratorním a kantátovém, jenž se vyvíjel a stále vyvíjí především v úzké spolupráci se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK. Těleso bylo partnerem i dalších prestižních symfonických těles domácích a zahraničních. V 80. letech 20. století byl sbor přizván k několika projektům Nederlands Dans Theater, podílel se na představeních choreografa Jiřího Kyliána. Neméně výraznou a důležitou aktivitou sboru byla také účast na nahrávání filmové hudby a oper. Provádění novinek soudobé hudby patřilo vždy k samozřejmým činnostem; od počátku své existence těleso inspirovalo vznik řady děl soudobých skladatelů, má na svém kontě řadu znamenitých nahrávek ze všech stylových období (mj. kompletní sborové dílo B. Martinů). Po Pavlu Kühnovi se role sbormistra ujal Jan Rozehnal (2003—2006), v současnosti je sbormistrem Marek Vorlíček, druhou sbormistryní se stala v roce 2014 Lenka Navrátilová. Od roku 2009 pořádá Kühnův smíšený sbor pravidelné sborové koncerty v Českém muzeu hudby.

Lenka Navrátilová – druhý sbormistr
Vystudovala obory hra na klavír u prof. Jaroslava Čermáka a hra na cembalo u prof. Rudolfa Zelenky na konzervatoři v Teplicích a sbormistrovství chrámové hudby pod vedením profesorů Jiřího Koláře a Marka Štryncla na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Je druhou sbormistryní Kühnova smíšeného sboru, profesorkou operní korepetice na Pražské konzervatoři a korepetitorkou Pražského filharmonického sboru. Jako zástupce sbormistra Pražského filharmonického sboru působila při koncertních zájezdech v Dohá, Berlíně a na operním festivalu v Sankt Gallen. Dlouhodobě spolupracuje se souborem opery Národního divadla, Mezinárodním hudebním festivalem Pražské jaro, Symfonickým orchestrem hl. města Prahy FOK, Mezinárodním pěveckým centrem Antonína Dvořáka v Karlových Varech, jako cembalistka se soubory Camerata Nova a Opera Mozart. V průběhu své kariéry měla možnost spolupracovat s dirigenty světového věhlasu, jako jsou Claudio Abbado, sir Georg Solti, sir Charles Mackeras, sir Simon Rattle, Zubin Mehta, Christopher Hogwood, Fabio Luisi, Jiří Bělohlávek či Jakub Hrůša. Podílela se také na hudební přípravě neoperních inscenací, mezi nimi především Dobře placená procházka v ND Praha (režie Miloš a Petr Formanovi).

1. června 2016, 19.30 hodin
Národní muzeum – České muzeum hudby, Karmelitská 2, Praha 1
Kühnův smíšený sbor
Sbormistr Lenka Navrátilová
Premiéry nejen shakespearovské
Hammerschmidt | Williams | Cunningham | Lindberg | Janson

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]